0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

CE belgesini artık Türk Standartları Enstitüsü verecek

0

 

Üç Türk kuruluşuna CE belgesi onayı

Avrupa Birliği-nden (AB) Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) ve Türk Loydu Vakfı-na “CE belgesi” için beklenen onay çıktı. Bir süredir onaylanmış kuruluş olarak atanmayı bekleyen bu 3 kuruluş, artık firmalara ürünlerin “sağlıklı ve güvenli” olduğu mesajını taşıyan CE belgesi verebilecek. TSE Başkanı Kenan Malatyalı, kararın en geç ekim ayında AB Resmi Gazetesi-nde yayınlanarak yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi.

 
6 yılda 5 milyar dolar harcandı

İyimser bir tahminle kararın bu ay içinde AB Komisyonu tatile girmeden AB Resmi Gazetesi-nde yayınlanacağını belirten Malatyalı, aksi takdirde ise ekim ayının ardından firmaların CE belgesi almak için yapacakları başvurulara cevap verebileceklerini bildirdi. Türk firmalarının 2000-den bu yana AB-ye yaptıkları ihracat kapsamında aldıkları CE belgeleri için yurtdışındaki onaylanmış kuruluşlara 5 milyar dolara yakın bir para harcadıklarını belirten Malatyalı, Türk firmalarının CE belgesini ulusal bir kurumdan almalarının maliyet ve zaman açısından çok avantajlı olacağını ifade etti.

 

12 alandan 8-ine onay verildi

İşletmelerin bu belgeleri alabilmesi için gereken sürenin ise alana göre değişiklik göstereceğini ifade eden Malatyalı, basit olup detay ve tehlike içermeyen alanlarda CE belgesinin 1 günde bile alınabileceğine değindi. AB Komisyonu, TSE-ye başvuru yaptığı 12 AB direktifinden 8-inde onaylanmış kuruluş yetkisi verdi. Buna göre, TSE-nin yetki alanına giren 8 alan şöyle; basit basınçlı kaplar, gaz yakan cihazlar, yeni sıcak su kazanları, taşınabilir basınçlı kaplar, otomatik olmayan tartı aletleri, asansörler, oyuncaklar ve yapı malzemeleri. Diğer 4 alan olan elektronik uyumluluk, makina emniyeti, basınçlı ekipmanlar ve tıbbi cihazlar için de TSE-nin yetki alma çalışmaları devam ediyor.

 

Kuruluş sayısı artacak

CE belgelerinin yıllık olarak değil, 5-10 yıl geçerli olmak üzere verildiğini söyleyen Malatyalı, yurtdışındaki onaylanmış kuruluşlarda kaydı olan Türk firmalarının ulusal kuruluş kapsamına alınması için çalışacaklarını, bu konunun çözümünde yardım görmeyi beklediklerini de ifade etti. Şu an Türkiye-de 150-ye yakın onaylanmış yabancı kuruluş temsilciliği bulunduğunu belirten Malatyalı, kararın ardından kısa süre içinde piyasadaki ulusal onaylanmış kuruluş sayısının artmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

 
Kaynak :  referans gazetesi
 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.