0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

CE nedir, nelerde aranır?

0

CE nedir, nelerde aranır?

Türkiye-de nüfusun %63’ünün CE işaretini tanımadığı ortaya çıkarken. buna karşın Avrupa Birliği’nde 2000 yılında gerçekleştirilen benzer bir çalışmaya göre, AB üye devletlerinde CE işaretini tanımayanların oranı %67.

Radyo 7’de hafta içi her gün 07.00-09.00 saatleri arasında yayınlanan Mehmet Can ve Selda Atalay’ın sunduğu “7 Gün 7 Sabah” programına katılan Kalite Altyapısı İletişim Kampanyası proje direktörü İdat Erdener, CE işareti ile ilgili detaylı bilgiler verdi. 

> CE nedir?

CE İşareti, bir ürünün amacına uygun kullanıldığında, insana, hayvana, çevreye ve aynı ortamdaki diğer ürünlere zarar vermeyeceğini gösteren bir güvenlik işaretidir. Bir kalite işareti değil tamamen ürün güvenilirliğine yönelik olan bir işaretidir. CE işareti günlük hayatımızda ki pek çok üründe zorunlu ve binlerce üründe geçerli olan bir işaret.

CE işaretinin aranılması gereken ürünlerden bazıları;

İş eldiveni, gözlük, palet, kişisel koruyucu donanımlar, oyuncaklar, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektrikli ev aletleri, çimento, pencere gibi inşaat malzemeleri, cep telefonu ve bilgisayar gibi elektronik aletler, ocak, fırın gibi gazla çalışan aletler, asansörler, takım tezgâhları gibi çeşitli makineler, tıbbi malzemeler, kan tüpleri, gebelik testleri, patlayabilir basınçlı kaplar buna örnek olarak düdüklü tencere örneğini verebiliriz. Gıda ve Tekstil ürünlerinde ise aranılmaması gereken bir işaret. 

> CE işaretinin tüketiciye getirdiği hukuki haklar nelerdir?

İşaretli ürünün kullanılması durumunda kişinin herhangi bir şekilde zarar görmeyeceği garanti ediliyor. Dolayısıyla işaretli üründen zarar gören tüketici bu doğrultuda haklarını arayabiliyor. 

> CE işaretinin kullanılması zorunlumudur?

Türkiye de ki mevzuata ve AB’de ki mevzuata göre eğer o ürünle ilgili belirli bir yönetmelik var ise kullanılması zorunludur.

> CE işaretin aranmamasında tüketicinin sosyo – ekonomik eğitimsel durumu ne yönde etkili?

Kalite Altyapısı İletişim Kampanyası bünyesinde projenin başlangıç tarihinde Aralık 2005’de bir anket çalışması gerçekleştirildi. Anket çalışmamızda edinilen bilgilere göre nüfusun %63’ünün işareti tanımadığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz süre içerisinde rakamlar biraz değişti. Araştırılan konu CE işaretini tanımak derken görsel tanımak yani ürünlerin üzerinde görülmüş olmasıydı. Fakat işaretin gerçekte ne anlama geldiğinin araştırılması da yapıldı. CE işaretini gerçek anlamda tanıyan kesim %10’lardan daha düşüktü. Kampanyanın aktif olduğu 14 ay içerisinde rakamlarda değişiklikler yaşandı. 3 ay önce yapılan ankette Türkiye’de görsel tanınılırlık % 41’lere ulaşmıştı. Hangi ürünlerde CE işareti aranması gerektiği konularında da bilgilenenlerin sayısı oldukça fazlaydı. 

> Piyasa da pek çok alanda Çin mallarının istilasına uğranıldığı görüşü var. Özellikle çocuklarımızın ilgisini çeken oyuncaklarda karşımıza çıkar hale geldi. Kalitesiz bir takım oyuncakların çocukların sağlığını bozabilecek nitelikte olduğu ifade ediliyor. Fiyatların ucuzluğu nedeniyle tercih edildiği biliniyor. Konuyla ilgili Oyuncakçılar Derneği ile bir çalışma yürütüyorsunuz. Çalışmalar hangi düzeyde devam ediyor?

Oyuncakçılar Derneği ile gerçekleşen görüşmeler neticesinde, oyuncaklarda yasal olarak bulunması gereken ve ürün güvenliğinin ifadesi olan CE işareti ile ilgili işbirliğine karar verildi. Bu kapsamda, Oyuncakçılar Derneği tarafından perakende satış mağazalarının bir listesi gönderildi. Bu liste temelinde hazırlanmış olan CE İşareti, Oyuncaklar ve CE İşareti hakkında bilgilendirici posterler ve CE işareti hakkında tüketicilere hitaben hazırlanmış olan el ilanları Türkiye’nin değişik illerindeki mağazalara ulaştırıldı. Posterler, perakende satış mağazalarında müşterilerin görebileceği bir yere asılırken, el ilanları ise kasa bölümünden tüketicilere ulaştırılıyor. 

> CE işaretinin kullanılmasında devletin sorumluluğu nedir?

İşaretin uygulanıp uygulanmadığının takibi Piyasa Denetim ve Gözetim Mekanizması bünyesinde gerçekleştiriliyor. CE işareti ilk defa Türkiye ile AB arasındaki gümrük birliğinden kaynaklanan sanayi ve ticaret malları serbest dolaşımı ile ilgili konularla gündeme gelmişti. Türkiye’de kendi hukuksal yapımız gereği yönetmeliğin olduğu belirli ürünlerde CE işaretinin kullanılması yasal bir zorunluluk haline geldi. Bunun takibi çeşitli bakanlıklar tarafından sürdürülüyor. Konuyla ilgili 24 farklı yönetmelik var. Her yönetmelik farklı bakanlıkların denetimine ve gözetimine giriyor. Örneğin oyuncaklar konusunda denetim Sağlık Bakanlığı tarafından yapılıyor. Yapılan denetimler sonucu çok ciddi yaptırımlar uygulanıyor.

(Radyo 7 Haber Merkezi)
 
 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.