0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

ALIŞKANLIKLAR MIKNATISI

0
 
 

ALIŞKANLIKLAR MIKNATISI

 

“Alışkanlıklar mıknatıs gibidir, kendine doğru güçlü bir çekim yaratır…”

Sürekli bahsettiğimiz bir konudur değişim. Oysa değişim kelimesini irdelediğimizde aslında alışkanlıkların değişmesi öne çıkar. Bu nedenle, isterseniz biraz alışkanlıklar üzerine konuşalım.


Günlük yaşantımızı göz önünde bulundurduğumuzda ne çok alışkanlığımız olduğunu görürüz. Hatta alışkanlıklarımızı alt alta yazarak sıralamaya kalktığımızda şaşırıp kalırız çoğu zaman. Alışkanlık, kişinin beyninde rutine bürünmüş algı veya davranış kalıplarıdır. Alışkanlıkları çeşitlendirebiliriz.

 

Günlük, rutinde yaptığımız, sürekliliğe dayalı alışkanlıkların hayatımızda daima yeri vardır. Ancak, bizim bu yazıda ele almaya çalıştığımız konu ise aslında değişmesi gereken alışkanlıklarımızdır.

Doğaldır ki, bu alışkanlık değişiminin temel amacı da gelişimdir. O halde bizim irdeleyeceğimiz konu, hangi alışkanlıklarımızı gelişim amaçlı değiştirmek olacaktır.

Hepimiz genellikle, hayatımızda bu tarz olumlu değişimler yapmak, daha sağlıklı ve uyumlu davranışlarda bulunmak ve buna benzer birçok şeyi değiştirmeyi mutlaka isteriz. Ancak istememize ya da hayal etmemize rağmen çoğu zaman içsel bir direnç ya da atalet ile karşılaşırız. Bu durum bir çelişki gibi görülmesine rağmen açıklanması son derece kolaydır.

Elbette bu durumun başlıca nedeni belli şeyleri belli kalıp ya da şekillerde yapmaya alışık olmamızdan kaynaklanıyor. Böylelikle, yalnızca yapmaktan hoşlandığımız şeyleri sadece istediğimiz şekilde yaparak bir anlamda kendimizi şımartmaktayız. Kendimizi şımarttığımız ve istediğimiz gibi rahat hareket ettiğimiz bu alana ise, “konfor alanı” adını verebiliriz. İşte gerçek kişisel başarı, gelişim amacı ile konfor alanımızın dışına çıkabilmekle, alışkanlıklarımızı yeni alışkanlıklar ile değiştirmekle, yeni davranış kalıpları geliştirip bunları alışkanlığa döndürmekle kazanılabilir.

Alışkanlık mıknatısını ve mıknatısın etkisinden kurtulmayı şu şekilde bir örnek ile de açıklayabiliriz. Sağlınızı iyileştirmek için spor yapmaya karar verirsiniz. Bu karar her sabah 06.30 da uyanmak ve günde bir saat düzenli yürüyüş yapmak olabilir. Ancak, ilk seferlerde sabah kalkmak oldukça güç gelir, yatak sizi bırakmamaya çalışır. Aslında bu durum uyku ve tembelliğe yönelik bir alışkanlığın etkisidir. Ama bunu her gün düzenli ve disiplinli olarak tekrarladığımızda bir süre sonra güne hiç zahmetsiz bir şekilde şevk ve enerji ile uyanarak, dinamik başlarız. İşte bu eski alışkanlığın mıknatıs etkisinden kurtulup yeni bir alışkanlık elde etmeye bir örnektir.

Alışkanlıkların değişimi zaman alır. Özellikle ilk safhalarda mıknatıs sizi eski alışkanlıklarınıza geri çekmeye çalışır. Bu ataleti yenmek için başlangıçta çok daha fazla enerji harcanmasına ihtiyaç vardır. Bu nedenle pes etmemek önemli bir kavramdır. Kişiler kendi özgüvenlerini, kendilerine verdikleri değerlerini isteğe bağlı olarak kendileri artırabilirler. Alışkanlıklar bir gecede tamamen değişmezler. İlk olarak bunu iyice anlamamız gerekir. Kişilik alışkanlıklarımız bile zaman içerisinde değişir. Hangimiz 7 yaşındaki alışkanlıklarımızın 27 yaşımızda da aynen devam ettiğini söyleyebiliriz ki?

Kişi kendi öziradesi ve özdisiplini ile kendini kontrol edebilmeli ve eski alışkanlık kalıpları üzerine yeni alışkanlık kalıpları inşa edebilmek için kendi zihninde kendi isteğini yaratabilmeli ve yeni alışkanlığın oturması için gereken zaman sürecinde de disiplinli ve sabırlı olmak durumundadır. Yeni alışkanlıkların anahtarı özdisiplin ve sabırdır. Çünkü zihinsel alışkanlık süreci zaman alır.

Daha mutlu bir yaşam mı sürmek istiyoruz? Cevabımız evet ise, o halde mutluluk getiren yeni alışkanlıklar geliştirelim. Mutluluk getiren bu yeni alışkanlıkları geliştirmek için azim, çaba, kararlılık, disiplin, kendine güven olgularından kaçış yoktur. Bu olgular aynı zamanda uzun süreli mutluluğunda anahtarlarıdır. Her şey kedimizde başlar ve kendimizde biter. Her şey bizim kendi içimizde. Yeni alışkanlıklar, yeni davranışlar, gelişim, değişim… Her şey…

O halde, haydi başlayalım yeni alışkanlıklara… Yeni ufuklara doğru…

Kağan ÜNVER

Yönetim ve Eğitim Danışmanı

www.kaganunver.com


Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.