Atatürk hangi yemekleri sever? X

0

Atatürk hangi yemekleri sever? X

Atatürk ile ilgili bilgiler, Atatürk hangi yemekleri sever? X Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düşkün değildi ama canı istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi.

Atatürk Hakkında Bazı Bilgileri

  • Atamızın boyu 1.74, kilosu ise 75 civarıydı. 42 numara ayakkabı giyiyordu. Ayakkabıları genelde siyah rugandı.
  • Atatürkün de TC kimlik numasını biliyor musunuz? Söylüyorum: 10000000146. Aslında bu, birinci sıradaki TC kimlik numarası. Sondaki 46, güvenlik amacıyla, sistem tarafından otomatik konulmuş.
  • Atatürkün en sevdiği yemek, etsiz kuru fasulye ile pilavdı. Kahveyi de çok seviyordu. Günde 10-15 fincan Türk kahvesi içiyordu.
  • Atatürkün tüm gömlekleri beyazdı. Takım elbiselerinin modelini kendisi çiziyordu. Lacivert rengi sevmezdi. Bu nedenle gardolabında laciverte yer yoktu.
  • Atatürkün Foks adında bir köpeği vardı. Atamız Foksu Yalova kaplıcalarına gittiği bir gün, seyyar bir fotoğrafçıdan 50 liraya satın almış. Foks öldükten sonra doldurulup mumyalanmış. Halen de “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi”nde sergileniyor.
  • Atatürk spor yapmayı çok severdi. Düzenli ata binerdi, yüzerdi ve bilardo oynardı.
  • Mustafa Kemal, çok kitap okuyan biriydi. Yüzlerce kitabı vardı. Ancak en sevdiği kitap, Reşat Nuri Güntekinin Çalıkuşu adlı romanıydı. Öyle ki, kitabı sürekli yanında taşırdı ve zaman zaman rastgele bir sayfa açıp okurdu.
  • Atamız 44 sayfalık bir geometri kitabı yazdı. Bugün kullandığımız üçgen, dörtgen, çap, artı, eksi, bölü, oran gibi Türkçe kelimeleri Atatürk buldu.
  • Atatürkün bu kitap dışında 13 kitabı daha var. Mustafa Kemal; Medeni Bilgiler, Karlsbad Hatıraları, Bölüğün Muharebe Eğitimi gibi hem askeri hem de toplumsal konularda kitaplar yazdı.
  • Atatürk isminde bir çiçek olduğunu biliyor muydunuz? Rivayete göre, Atamız çok seviyor diye bu ismi koymuşlar. Bir başka iddiaya göre ise Meksika kökenli çiçeği Türkiyede yetiştiren bitkibilimciler çiçeğe Atatürk ismini verdi.

Atatürkün Annesinin Adı Nedir? cevap Zübeyde Hanım

Atatürk hangi yemekleri sever? cevap Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düşkün değildi ama canı istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi.

Atatürk Hicri Ve Rumi Takvimler Yerine Hangi Takvimi Getirdi? cevap Miladi Takvim

Atatürk Kaç Yılında Samsuna Çıkmıştır? cevap 29 Ekim 1919

Atatürk Hangi Yılda Doğmuştur ? cevap 1881

Atatürk Kaç Yıl Yaşamıştır? cevap 57 Yıl

Atatürkü 1919 yılında İstanbuldan Samsuna götüren geminin adı nedir? cevap Bandırma Vapuru (Bandırma Gemisi)

Atatürk kaç yılında büyük taarruzu ilan etmiştir? cevap 26 Ağustos 1922

Atatürk Çanakkale Savaşında Kaç Yaşındadır? cevap 34 Yaşındadır

Daha fazla Atatürk ile ilgili bilgiler Kişisel Gelişim Yazıları

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.