0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Bir Girişimcinin 7 Göstergesi

0

Bir işletme kurmak ve başarılı olmak için girişimci bir ruha sahip olmalısınız ve bunu herkes yapamaz.Bir işletme kurmak için gereken niteliklere sahip olup olmadığınızı nasıl bilebilirsiniz? Bunu bilmeniz mümkün değil gibi görünüyor. Yine de, duygusal açıdan ve aile yaşantısı göz önüne alınarak girişimci bir ruha sahip olabilmek için gereken bazı ortak nitelikler olduğunu düşünüyorum.İyi bir girişimci adayı olabilmeniz için bu kategorilerin yedisine birden uymanız gerekmiyor. Ama tümüne uymanızda da bir sakınca yok. Genel olarak, bu özelliklere ne kadar uyarsanız kendi işinizi yapmaya o kadar uygun olduğunuz söylenebilir.

1)Çevrenizde bir başkası için çalışamayacak kişiler bulunuyor. Bunu olumsuz anlamda söylemiyorum. Kendi işletmelerini kurma eğiliminde olan kişilere bakıldığında ailelerinin de kendi işlerini yürüttüğü görülüyor. Kendi işinizi kurmaktansa, bir şirkette işe girmek genelde çok daha kolaydır; kendi başlarına hareket etmeyi tercih eden kişiler genelde ailelerini örnek alıyor.

2)Kötü bir çalışan olabilirsiniz. Bunu açıkta söylemekte bir sakınca görmüyorum. Kendi işletmelerini kuran kişiler birden fazla işten kovulmuş ya da istifa etmiş olabiliyor. Sürekli bir iş olmadığı için işten çıkarılmış olduğunuz ya da daha iyi ücretli bir işe geçtiğiniz durumlardan söz etmiyorum — işten ayrılmanız istenmiş ya da onlar sizi kovmadan siz istifa etmiş olmalısınız. Bu durumu, sizi verimli biçimde motive edebilen ve yönetebilen tek kişinin yine kendiniz olduğu bir pazar olarak düşünebilirsiniz.

3)“İş güvenliği” konusunda birden çok tanım yapabiliyorsunuz. 25–30 yıl boyunca aynı işyerinde çalışanlara hayranlıkla bakıyorum. Kendilerini oldukça güvende hissediyor olsalar gerek. Peki ya tanıdığınız kaç kişi aynı şirkette bu kadar uzun süredir çalışıyor? Sürekli değişen bir ekonomik ortamda, iş güvenliği bir anda kaybolabilir.

4) Yükselebileceğiniz kadar yükseldiniz ya da yükselme olasılığınız bulunmuyor. Bazı durumlarda, yeni bir maceraya atılmak için gereken motivasyonu zirveye ulaşıp çevrenize baktıktan sonra “Şimdi ne olacak?” dediğiniz anda bulabilirsiniz. Erken gelen başarı muhteşem olabilir, ancak erken emeklilik de enerji dolu ve yüksek motivasyonlu kişileri delirmenin eşiğine getirebilir.

5) Pazar araştırmasını çoktan yapmış olabilirsiniz. Kafanızdaki ürün ya da servis için hâlihazırda bir pazar olup olmadığını araştırmaya henüz vakit ayırmadıysanız sakın bana bu harika fikirden bahsetmeyin. Başarısız olan herhangi bir Internet maceraperestinin söyleyebileceği gibi, “hoş” olan her fikir “kazançlı” olmayabilir. Müşterileri çekeceğinden emin olmadıkça bir fikri sahiplenmeyin.

6) Aileniz sizi destekliyor olabilir. Koşullar ne kadar uygun olursa olsun, yeni bir iş kurmak sıkıntılı bir süreç olabilir. Bu süreci yakınlarınızın desteği olmadan geçirmek oldukça zor olabilir.

7) Tek başınıza yapamayacağınızı biliyor olabilirsiniz. Bir işletmenin geliştirilmesinde önemli becerilere sahip olabilirsiniz. Belki de şirketin finansal kaynaklarını idare etmeyi seviyor olabilirsiniz. Bir ürünü oluşturmak için gereken yaratıcı fikirlere ya da teknik bilgiye sahip olduğunuz için bir işletme kuruyor olabilirsiniz.

Yukarıdakilerden herhangi biri mümkün olabilir, ancak bu görevlerin hepsinde — ya da bir işletmeyi ayakta tutmak için gereken görevlerin tümünde başarılı olma olasılığınız düşüktür. Tüm o “yalnız kurt” hikayelerini bir kenara bırakın. “Kendi başına yap” felsefesine inancınız ne kadar güçlü olursa olsun, bir aşamada başkalarının yardımına ihtiyaç duyacaksınız.Bu tür bir yardım alma — çalışanlarınız, ortaklarınız ya da uzman olmadığınız alanlarda danışmanlarınız olması — isteği, gelecekte başarılı olunacağının bir göstergesidir.

 
 
 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.