0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Bütçenizi disipline edin!

0
BÜTÇENİZİ BAŞTAN YARATMA TEKNİKLERİ
 
“Para, para, para…” Siz de biliyorsunuz ki huzur onda…

Harcamalarınızı gözlemleyin

Her nakit aldığınız şeyin fiyatını deftere yazmakla hesabınızı bilemezsiniz. Kendinizi para kullanmadan yaşamaya alıştırın. Örneğin bütün faturalarınızı internetten ödeyin. Harcamalarınızı da maaşınızın yattığı bankamatik kartınızla ya da kredi kartınızla yapın. Bunu üç ay boyunca sürdürün.

Masraflarınızı analiz edin

Üç ay sonunda paranızı nerelere kaptırmışsınız bakın. İsterseniz eski usule dönüp kağıt kalemle hesap çıkarabilirsiniz. Ya da hesap dökümünüze bakabilirsiniz. ABD’li ünlü bütçe danışmanı J. J. Burns “Her bütçe aynı değildir. Hayat tarzınıza göre değişiklikler gösterir” diyor. Yapmanız gereken ekonomik statünüze uygun masraflar yapmak.

Bütçenizi oluşturun

Artık masraflarınızı ve harcamalarınızı biliyorsunuz. Fazla harcamalardan kaçınıyorsunuz. Sıra bütçenizi oluşturmaya geldi ve bunun en iyi yolu da bir Excel tablosu hazırlamak. Kolonları, bütçelendirilmiş harcamalar ve yapılan harcamalar olarak ayırın. Bazıları takıntı haline getirip içtikleri suyun bile parasını yazar. Bu kadar abartmayın. Önerimiz: Aşağıdaki tabloda göreceğiniz beş ana kategoriyi kullanın. Bu kategorilerde internetten yaptığınız ödemeleri listeleyin. (Örneğin kira havalenizi internet bankacılığıyla yaptığınızda bunu barınma altında listeleyin. Uydu faturasını keyif başlığı altına alın.) Ayrıca yaşamsal giderler ve keyif başlıkları altına nakit harcamalar için de bir bölüm açın. (Tavsiyemiz mümkün olduğu kadar kredi ya da bankamatik kartınızı kullanmanız.)

Keyfini çıkarın

Tebrikler. Zor kısım tamam. Artık her ay bütçe tablosuna harcama işleyebilirsiniz. Açık veriyor musunuz yoksa üste para birikiyor mu bunu kontrol edin. J. J. Burns “Harcamalarda açılsanız bile başka bir kalemi azaltarak dengeyi sağlayabilirsiniz. Yaşam tarzınız değişirse bütçeniz de ona uyum sağlar, merak etmeyin” diyor. Eğer bütçe planınız sağlam ve istikrarlı olursa ekonomik durumunuz da yükselişe geçer.

Kaynak: http://www.menshealth.com.tr

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.