Depo Eğitimi

ÇOCUĞUM OKUMUYOR

0

Hiçbir gemi bizi kitap kadar uzaklara götüremez.”      

Emily Dickinson.

Çocuklar hayata hazırlanırken en büyük kaynakları gözlemleridir. En yakınlarındaki kişilerin davranışları, onların şekillenmesinde büyük rol oynar. Okuma sevgisi de aile için günlük hayatın rutini, bir vazgeçilmezi ise çocuk bunu kolaylıkla içselleştirecektir. Örneğin bir bakın; gazete okuyor musunuz? Takip ettiğiniz dergiler var mı? Alışveriş merkezlerinde dolaşırken kitapçılar keyifli zaman geçirdiğiniz duraklar mı? Sevdiklerinize ve tabi ki çocuğunuza kitap hediye eder misiniz? Yeni kitaplar maddi olarak külfetli geliyorsa, ikinci el kitap satışlarını ya da indirimleri takip eder misiniz? Ya da bir kütüphaneye üye olmayı düşündünüz mü hiç? Evinizde çocuğunuzun ve de sizin kolaylıkla ulaşabileceği okuma materyalleri bulunduruyor musunuz? Ve ona yüksek sesle okuyor ve birlikte keyifli birkaç dakika geçiriyor musunuz?
Neler Yapabilirsiniz?
Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun, ona destek ve cesaret vererek okuma sevgisi kazanmasını sağlayabilirsiniz. Göstereceğiniz biraz çaba ile ona ömür boyu geniş ufuklar açacak bir beceri kazandırmış olacaksınız.
• Bebekliğinden başlayarak onlarla konuşun. Kelime hazineleri geniş olan çocuklar iyi birer okuyucu olmaya adaydır. Yeterince sözcük duymamış bir çocuk okuduğunu anlamakta da zorluk çekecek ve cesareti kırılacaktır.
• Her gün yüksek sesle ona bir şeyler okuyun. Elinizdeki kitabın sayfalarını çevirmesine izin vererek paylaşımınıza katkıda bulunmasını sağlayın. Birlikte resimleri dikkatle inceleyin ve betimleyin. Böylelikle sözcük dağarcığı gelişecektir.
• Küçük çocuğunuz okumanıza ekleyeceğiniz ses efektlerinden (kedinin miyavlaması, rüzgarın uğultusu, kapının kapanışı) keyif alacaklardır. Bu sesleri çıkarmasını ondan da isteyebilirsiniz. • Okurken onun da düşünüp hayal gücünü ortaya koyabileceği sorular sorun. “Sence sonra ne olmuş?”, “Sen olsan nasıl davranırdın?” gibi.
• Onun ilgi alanlarını bilmek isteğini artırmayı da kolaylaştıracaktır. Yaşına uygun çizgi romanlar, ansiklopediler, sihirli hikayeler, fıkralar, bilmeceler, şiir kitapları; hepsi bir çok şey öğrenebileceği materyallerdir.
• Çocuğunuz size ödevi ile ilgili bir soru yönelttiğinde, “Gel bunu beraber araştıralım. Ben de merak ettim.” diyerek ona bilgiye ulaşma yollarını bulmasında örnek olun. Bunu bir kaç kez yaptıktan sonra “Bunu şu kitaptan ya da internet sitesinden araştırıp bana da bilgi verir misin?” diyebilirsiniz.
Çocuğunuzun yapacağı tüm etkinliklerde olduğu gibi okumada da kendine güven duymasının ve motive olmasının en önemli yolu sizden göreceği “takdir”dir. Ona yaptığı yanlışlar için kızmak ya da küçümsemek yerine yaptığı doğrular için bol bol övgü verin. Yanlışların birer öğrenme fırsatı olduğunu unutmayın ve onu bu fırsatı kullanmasını için yüreklendirin.
Tüm bunlar ve sizlerin bulacağı diğer yöntemler için yapmanız gereken tek şey çocuğunuza kaliteli zaman ayırmaktır. Onun sizden beklediği ve de kesinlikle hakkı olan zaman önemli ve öncelikli olmalıdır. Bunu, aynı zamanda sizin, kendinize ayırdığınız zamanın bir kısmı olarak da görebilirsiniz. Siz de çocuğunuzun gelişiminden, ilişkinizin zenginleşmesinden keyif alacaksınız ve onu ömür boyu yolunu bulması, destek alması için paha biçilmez bir yöntemle tanıştırmış olacaksınız.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.