0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Etkili Sunum Teknikleri nasıl olmalıdır?

0

Etkili Sunum Teknikleri nasıl olmalıdır?

Planlama Hazırlık:
Konuşmayı yapacağınız topluluğun sizden bu bilgiyi alabilecek düzeyde bir eğitimi, bilgi birikimi, tecrübesi olmalıdır. elbetteki sunumun konusu hakkındaki hazır bulunuşluluklarının da yeterli olması gereklidir.Yani prezentasyona gelenler öyle laf olsun diye değil de sunumda verilen
bilgileri almak için o sunuma katılmış olmalılar.

1- Planlamak:
Neyi sunacağınıza dair sıkıca hazırlanın. Öyleki hazırlandığınız sunumun bilgilendirici, ikna edici, insanları harekete geçirici, sunumunu yaptığınız konunun karşı taraf tarafından tıpkı satın alınan bir ürün gibi satın alındığını, o bilgiyi sunum yapan kişiden adeta satın aldığını düşünün. Ve en önemlisi hazırlamış olduğunuz sunumun öğretici ve eğitici olması sunumun gerçek amacına ulaşmasında en etkili yönetemdir.

Kendinizi motive etmek adına sunumunuzun amacının ne olduğunu tekrar sorgulayın ve bunun ne olduğunu iyice tanımlayın.Sonrasında bu mesajı karşınızdaki topluluğa verdiğinizi ve onların da bunu anladığını hayal edin. Bu sizin sunum yapmadan önce kendinizi motive etmenizi sağlar. Zira yapacağınız sunuma önce kendinizi inandırmalısınız. Sonra o topluluğun size değişik sorular sorduğunu hayal edin.Ve sizin o sorulan bütün sorulara, hangi zorlukta olursa olsun, hangi niyetle sorulursa sorulsun cevap verdiğinizi düşünün.Zira sizi köşeye yatırmaya çalışacak insanlar olabileceği gibi, gerçekten bilgi amaçlı sorular sorabilecek insanlarda olduğunu unutmayın.Ve son olarak ta bu sunumu başaracağınıza inanın. Bu sizin daha ikna edici bir sunum yapmanıza yardımcı olur.

Dikkati Çekecek bir açılış yapın. Örneğin o günün esprili bir magazin konusu ile veya sunuş yaptığınız grubun ortak bir ilgi alanını belirleyip onlara soru sorun ve cevap isteyin. Katılımcıları bir soru üzerinde düşündürün veya güzel bir kaç espri yapın.Hepsini seminerin başında tek tek isimleriyle ve görevleriyle, meslekleriyle tanımaya çalışın. Gruba iltifatta bulunun
örneğin onların ne kadar özel kişiler olduğunu, mesleklerinin ne kadar güzel olduğunu, bu seminere katılmalarının onlar için ne kadar kısmet olduğunu, ve onların ne kadar ayrıcalıklı olduğunu vb. bir çok motive edici sözle grubu kendinize bağlayabilirsiniz.

Buradaki temel nokta sunumun başında grupla özel olarak geçirilecek bu zamanın yeterli seviyede ve grubun zincirini kıracak şekilde olması gerektiğidir.Bunları planlayın.

Seminere başlamadan önce varsa konuyla ilgili istatistiklerden bahsetmek konusunda planlar yapın.
Veya anlatacağınız konuyla ilgili benzer olaylardan.

Ayrıca sunum süresince sunumunuzun akılda kalmasını sağlayacak bir kaç olaydan bahsedin veya bir kaç güzel söz söylemeye hazırlanın. Seminer sonuna doğru konuyu özetsel olarak tekrar edeceğinizi ve gruba kafalarına takılan bir konu olup olmadığından bahsedeceğinizi planlayın. Sunumunuzdan aldıkları bilgiyle ilgili ne kadar geliştiklerine dair onları motive edici sözler hazırlayın. Güzel sözler söyleyin.

Sunumdan önce yapacağınız antrenmanda eğer sabırsız bir şekilde hızlı hızlı sunum yapmak gibi bir eğiliminiz varsa bunu neden yaptığınızı düşünün.Sakin olmayı ve herşeyi kelime kelime anlatmanız gerektiğini hatırlayın. Sonra anlatacağınız konuları, söyleyeceğiniz güzel sözleri düşünün ve bunları söyleme gerekçelerinizi gözden geçirin.

2- Antrenman:

Seminerden önce prova yapın. Ayna karşısında çalışın ve sunumunuzu tıpkı seminer sunacağınız zaman gibi sunmaya çalışın. Seminerinizin akılda  kalmasını sağlamak için size özel bir takım hareketler, espriler, anlatım biçimleri, yöntemler geliştirmeye çalışın. Öyleki sunumunuz kaliteli ve sıradışı olsun.

3- Sunmak

Sunacağınız konuya başlamadan önce o konuya ne kadar hakim olduğunuzu hissedin. Bu sizi pozitif yapacaktır. Sunuma başlamadan önce seminerin ne kadar önemli olduğunu ve katılımcılara ne kazandıracağından bahsedin.

Herkesle göz kontağı kurun.Güven verici bir vücut dili kullanın.Rhat olun ve ciddi giyinin.(Dekolte veya spor olmayın)

Gruba iyi bir sunum yapmak istiyorsanız önce sunacağınız konuya siz inanın. İçten ve samimi olun. Topluluğa hitap ederken hep biz deyin. Onlara siz diyerek ayrımcılık yapmayın.Örneğin -biz şu anda şunu şunu yapıyoruz deyin-. Topluluğa sorular sorun ve cevaplarını bekleyin. Fikirlerini söylemeleri için onları teşvik edin.

Güzel bir kaç hikaye anlatın. Grubun mümkünse ortasında gezinin. Yüksek bir ses kullanın. Mümkünse oturmadan, doğru bir vücut dili kullanın.

Psik. Dan. Selçuk Arıcı
İnsan Kaynakları Uzmanı
selcuk@diyalog.com

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.