Depo Eğitimi

Etkin İletişimin Kuralları

0

İletişim Planı
Yapısal değişiklik ve şirketin satışı gibi önemli durumlarda daha işin başında sağlam bir iletişim planı ve paketi hazırlanmalıdır. Bu pakette, değişimin her aşamasında çalışanlara neyin, nasıl anlatılacağı konusunda ayrıntılı planlar bulunmalıdır. 

Tutarlılık
İyi iletişimin temeli tutarlılıkta yatar. Belirli bir dönem içindeki iletiler arasında çelişki varsa, etkinlik azalır. İletilen mesajda verilen sözler tutulmadığı takdirde, sonraki iletiler ciddiye alınmaz.

Kademeli İletim
Mesajın bir resmi ve büyük toplantı ile üst yönetim tarafından doğrudan çalışanlara iletilmesi yerine, iletimi orta kademe yöneticiler aracılığı ile yapmak çoğu kez daha yararlı olur. Bu yöntemde çalışanlar, mesajın içeriğini daha rahat tartışabilir. Anlamadıkları ya da merak ettikleri konuları kendi müdürlerine çekinmeden sorabilir.

Zamanlama
İletişimin konusu, çalışanlar arasında daha önce söylenti ve dedikodu şeklinde yayılmışsa, bir zamanlama hatası yapılmış demektir. Özellikle olumsuz haberleri gecikmeden tüm çalışanlara iletmek endişe ve paniğin yaygınlaşmasını önleyebilir. Çalışanların şirket içindeki bir olayı, gazetelerden veya şirket dışındaki bir kaynaktan öğrenmesi ise yöneticilere duyulan güveni erozyona uğratır.

Geribildirim
Geribildirim (feedback) çalışanların öneri ve görüşlerini üst yönetime ulaştırılmasını ve alınan kararların daha etkin olmasını sağlar. Örneğin çalışanlar arasında yapılan bir anketin sonuçları, görüşü alınanlara bildirilmezse bir sonraki anket ilgi görmez. Şirkette verimlilik ve iyileştirmeler için öneri verenlere de muhakkak cevap yazılmalı ve önerinin nasıl değerlendirildiği anlatılmalıdır

İletinin “Ton”u
İfade konusuna önem verilmediği takdirde iletiden umulan yarar elde edilemez. Bir sıkıyönetim bildirisi gibi sert ifadelerle yazılmış bir yazı beklenenin tam eksi yönde etki yapar. Her tür yazılı ve sözlü iletişimde çalışanların menfaatine seslenen konulara ağırlık verilmelidir. 

Kaynak: Referans Gazetesi/ Faruk Türkoğlu

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.