0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Biraz Oyun Oynayalım mı?

0

Sahne, attığınız her adımı her sözü önceden çalıştığınız bir hayattır, ancak aynı oyunu binlerce kez oynasanız bile hiç biri birbirine benzemez. Kimi zaman enerjik, kimi zaman düşük, bazen karşındaki oyuncu arkadaşını elinden tutup kurtaran, bazen de rol çalarak kılıç çekilen bir arenadır sahne.

 

Üzerinden binlerce hayatın geçmesine izin vermiş insanlardır oyuncular. Tek bir kişiliği bile oturtamayan o kadar çok yaşam varken, oyuncu, binlerce kişi olabilir. Arar bulur, kimlikleri giyer, çıkarır. Değiştirir. Cesaretle korkmadan.

 

Ve insanların asıl hayatlarını aradığı yerdir tiyatro. Hayatı aramak için gider insanlar tiyatroya, ama bilmezler çoğu zaman.

 

Herkes zaten yaşadığı hayatı neden arasın? Bu aramaktan köşe bucak kaçmak için iyi bir bahane. Evet, kimse yaşadığı hayatı aramaz zaten. Burada söz konusu olan yaşanması hayal edilen hayattır ve bu hep aranır. Arayan ise bulur. Bir şekilde bulur. Aramayan ise, kendini çok güvende hissetmekte olduğu yerde bile kalamadığını fark eder bir gün.

 

Tiyatro, imkansız şeylerin mümkün hale gelebildiği bir yerdir. Hayat da böyle olsa keşke diyiveririz bazen, istesek olmaz mı ki dersiniz? İstemeyi biliyor muyuz dersiniz? İmkansız diye bir şey var mı sahiden?

 

Bu yüzden mi tiyatroya gitmek lazım? İsterseniz hiç gitmeyin. ‘Haydi çocuklar tiyatroya’ şeklinde bir kampanya da yok. Hiçbir zaman da olmayacak. Ancak şu unutulmamalıdır ki, tiyatroya gidebilmek bir tekamül noktasıdır. Ne vakit tekamül çizgisinde o noktaya gelinir, o zaman tiyatroya gitmek anlam taşır. Bir şeyler aradığınızı düşünüyorsanız, bunu her yerde ararsınız. Evde, sokakta, tiyatroda, maçta, trafikte radyo dinlerken, her yerde ama …her yerde.

 

Tiyatroya giden zaten azdır… Tiyatro oynayan daha da azdır… Tiyatro yazmaksa yok gibidir, çünkü işte bu hayatı yazmaktır. Hayatı yazmak da yürek ve bilek ister.

 

En büyük sanat, insanın kendisini yaratmasıdır. Tiyatro size ipuçları sunar, içinizdeki binlerce kişiliği ortaya daha kolay çıkarırsınız ve onların hepsini bir potada eritip “bir” edersiniz.

 

Kendinizi yarattıktan sonra çevrenizi yaratırsınız, var eder, yok edersiniz. Yaşayacağınız yeri yaratırsınız, ülkenizi, geleceğinizi yaratırsınız. En azından denersiniz, dener yanılır, belki yamulur, ama sonra yine denersiniz. Gerçekten istiyorsanız, önünüzde engel sandığınız her şey yok olur birden.

 

Aslında bir dostumun söylediği gibi, tek gerçek sahnedir, asıl tiyatro dışarıdadır.

 

En korkunç rol ise kendimize oynadığımızdır.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.