0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Kaç Puan Alırsınız

0
Masanın etrafında oturduk ve ise en uygun aday kim, karar vermeye çalışıyorduk. Mary, Sam´in isi alabileceğini hissetti. “Sadece eğitimine bakin” dedi Mark´a ve bana. “Özgeçmişine bakamasak isi yapmak için gerekli bilgisi var.” “Ama Marj, Ellen´a bak. Referansları onun çalışkan birisi olduğunu gösteriyor ve mülakattan gerçekten çok çalışkan olduğunu çıkartabilirsiniz.
 
Bizim burada ihtiyacımız olan bu. Çok isten korkmayan birisi” dedi Mark. Mark ve Mary´nine kimin is için en uygun aday olduğunu tartışmalarını dinledim. Sonra bana döndüler ve “Kete, sen ne düşünüyorsun?” diye sordular. “Bu is için seçeceğimiz kişinin bilgisi mi, yoksa çok çalışkan olması mi önemli?”. “Her ikisi de önemli ama bir şeyi kaçırıyorsunuz” dedim. Her ikisi de sanki deliymişim gibi bana baktılar. “Bilgi kesinlikle önemli ama bilgi öğrenilebilir. Ve çok çalışmak da önemli ama kişi sadece çok çalışır ve iyileştirilebilecek şeyleri göremezse veya sadece çalışmaya takılıp is yapmanın daha akıllıca yollarını aramazsa, o zaman bize bir fayda sağlamaz”.
 
 Suratlarındaki ifadeden beni bu mülakata dahil etmemiş olmayı dilediklerini anlıyordum. 3 gündür mülakat yiyorduk ve onlar adayları 2´ye indirmişlerdir. Ve simdi ben diyordum ki bu adaylardan hiç biri değil! “Bence en iyi aday Ruth” dedim. Birbirlerine baktılar ama ben elimi protesto eder gibi kaldırdım ve dedim ki “Birsek söylemeden önce beni bir dinleyin. Ruth´u seçmemim nedeni tutumuydu”. “Tutum?” dediler Mary ve Mark ayni anda!. “Evet, tutum” dedim.
 
“Açıklamama izin verin. Ruth´un iyi bir eğitimi var ve size katılıyorum ki eğitimi Sam´indi kadar iyi değil. Ve Ruth´un mülakattaki yanıtları gösterdi ki, sadece alışmak ve çalışmak yerine yapacağı isi iyileştirmek için yollar arayacacak. Beni onunla ilgili en çok etkileyense tutumuydu. Referanslarına bakınca etrafındakilere karsı pozitif bir tutum içinde olduğunun teyidini alıyorsunuz.
 
Neyi nasıl yaptığımıza bakacak, “neden”i sorgulayacak ve çözüm arayacak birisine ihtiyacımız var bizim.” Görüyordum ki Mark benim düşünce seklime katildi ama Mary hala Sam´in eğitimine takılmıştı. “Mary, herkese teoriyi öğretebilirsin ama birisine doğru tutumu öğretemezsin.” dedim. Mary bir kaç dakika durdu ve duşundu.
 
Sonunda “Biliyor musun Kete, seni dinlerken büyükannemi hatırladım. Bana bir keresinde birsek göstermişti, unutmuşum. Sen konuşurken birden hatırladım. Büyükannemin düşünme seklini seninle paylaşmak istiyorum” Ayağa kalktı ve tahtanın yanına gitti. Alfabeyi yazmaya başladı. Mark´la birbirimize baktık ve Mary´yi izlemeye Ingilizcesi: “KNOWLEDGE”)K = 11N = 14O = 15W = 23L = 12E = 5D = 4G = 7E = 5Toplam 96 puan(C.N: “Cok calisma”nin Ingilizcesi: “HARDWORK”)H = 8A = 1R = 18D = 4W = 23O = 15R = 18K = 11Toplam 98 puan(C.N:”Tutum”un Ingilizcesi “ATTITUDE”)A = 1T = 20T = 20I = 9T = 20U = 21D = 4E = 5Toplam 100 puanMary bitirdiğinde şaşırmıştım. Bunu daha önce hiç görmemiştim. Ve birden fark ettim ki artık tutumun önemini Mary´ye anlatmaya çalışmama gerek yoktu. Büyükannesi bunu daha önce benim için yapmıştı. Hepimiz güldük ve ortak olarak karar verdik ki Ruth, is için doğru adaydı.
 
Çok çalışkan olabilirsiniz, mükemmel bir eğitimiz olabilir ama tutumunuz kaç puan alır?
 
 
Yazan: Catherine PulsiferÇeviri: Lale Kulahlı
 alıntı-

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.