Müthiş Bir Özgüven

0

Müthiş Bir Özgüven

DELİKANLININ ADI
Bir delikanlı şiirlerini, o devrin en büyük yayıncılarından birine göstererek, “Bunları satmak istiyorum” dedi. Yayıncı şiirlere bakıp “Bunları basmam, çünkü hiçbiri beş para etmez” diye genci tersledi.

Delikanlı kendinden emin: “Yazık. Büyük bir serveti kaçırdınız. Çünkü ilerde yazacağım bütün eserlerin telif hakkını size satmak istiyordum.”

Yıllar geçti o genç çok büyük bir yazar oldu. Adı da Victor Hugo idi

FAKİR BİR GENÇ
Amerikan iç savaşından hemen önce bir genç bir çiftlikte iş buldu. Adı Jim olan çocuk o kadar çalışkandı ki kısa zamanda herkese kendini sevdirdi.

Bu arada çiflik sahibinin kızına áşık oldu. Bir gün cesaretini toplayıp patronuna kızıyla evlenmek istediğini söyledi. Adam “Senin gibi çulsuz ve şerefli bir soyadı olmayan birine kızımı vermem” diyerek Jim`i kovdu.

35 yıl sonra çiftliğin sahibi samanlığı yıkarken duvarda Jim`in kazıyarak yazdığı adını gördü: James A. Garfield.

O tarihte James A. Garfield ABD Başkanı`ydı.

Siz kendinize ne kadar güveniyorsunuz?
Anlaşılan o ki müthiş bir özgüven duygusu yoksa,muhteşem başarılar da olmuyor.
Önce kendine inanmadan başkası inanmıyor.O zaman öncelik kendimize verilmeli.
En güzel yemek takımları,en güzel eşyalar,en harika ikramlar başkalarına değil,önce kendimize yapılmalı.Kendimizi ağırlamalıyız üç günlük ömürde,mutlu olmalıyız.Kendisini mutlu etmeyi başarabilen insan,başka insanlara da mutluluk dağıtır.Kendiniz için bir şeyler yapmak güzeldir.Biz hep önce başkalarını mutlu etmeye şartlandırıldık. Önce eşim,önce ailem,önce çocuklarım,önce işim,önce,önce,önce diyen mutsuz insan kalabalıkları olduk sadece ve arada kendimizi unuttuk.Halbuki bizim önceliğimiz olmalı,kendi hayatımızı yaşıyoruz çünkü.
Günün sorusu şu:
BU GÜN KENDİNİZ İÇİN NE YAPTINIZ?

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.