0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Hangi meslek daha fazla kazandırır?

0
Ekonomik krizden dolayı insanlar krizden etkilenmeyecek sektörlerin listesini çıkarmış durumdalar. Bunların başında sağlık, gıda ve eğitim sektörü geliyor. Böyle olunca bu yıl yapılacak tercihlerde güvenilir görülen bazı mesleklerin tercihlerde ön sıraları alacağı kaçınılmaz gibi görünüyor. Bu mesleklerin başında hiçbir zaman popülaritesini yitirmeyen bu aralar krizden dolayı çoğu öğrencinin gözdesi olan tıp fakülteleri geliyor. Özellikle dereceye girmiş öğrencilerin yaptığı tercihler de ÖSS’den yüksek puan almış öğrencilerin tercihlerinde çok etkili oluyor. Dereceli öğrencilerin tercihleri bu yılda yine tıp fakültesi yönünde olduğundan bu demektir ki çoğu öğrenci tarafından zaten yanlış yapılan meslek seçimi bu yıl daha fazla yanlış yapılacaktır. 
 
Buradan kriz kelimesinin anlamını tekrar irdelemek istiyorum. Kriz geçici bir durumdur, içinde hem fırsat hem de kaos barındırır. Eğer sürekli devam ediyorsa bu bir kriz değildir, durum değişikliğidir. ÖSS tercihi yapacak gençlerimizin aileleri ve yakınlarına sesleniyorum; geleceğin projeksiyonunu yapın, sektörleri analiz edin, meslekleri araştırın ama sadece içinde bulunduğunuz şartlara göre karar vermeyin. Karar aşamasında günün koşullarına takılıp kalırsanız yarın kaos bittiğinde ve sektörlerin dinamikleri değiştiğinde verdiğiniz kararın artık sizi mutlu etmediğini fark edebilirsiniz. Bu da sizin işinizdeki istekliliğinizi ve verimliliğinizi büyük ölçüde etkileyerek tekrar sizi içsel bir kaosa sürükleyecektir. Bu içsel kaos; sizin kendinizi mutsuz hissetmeniz, ne yapacağınızı bilememeniz, işinizde anlamlılık bulamayışını ve işinizin sizi tatmin etmemesi olacaktır.
 
Gelecekte içsel kaos yaşamamak için size listeler dolusu öneri vererek kafanızı karıştırmak istemiyorum, o nedenle tek bir ipucu vereceğim. Bu da sizin doğal yetenekleriniz. Eğer doğal yeteneklerinizi keşfederseniz ve tercihlerinizi bu yeteneklerinizi kullanabileceğiniz mesleklere yöneltirseniz gelecekte işiniz sizi mutlu edecek ve size en iyi parayı kazandıracaktır.
 
Dünyada iyi para kazanan, başarılı ve işini sevgiyle, tutkuyla yapan insanların hepsinin yeteneklerine uygun işler yaptığını görebilirsiniz. Bill Gates, Microsoft’u yaptığı işi sevmeden mi bu noktaya getirdi? Steve Jobs, Macintosh’u, İ-pod’u, İ-Phon’u insanlığa sevmeden mi kazandırdı? Philipe Starck, yaşayan en büyük tasarım dehası ünvanını mesleğini rastgele mi seçerek aldı? Harward gibi üniversitelerin araştırdığı zihin yapısını olağanüstü buldukları gözleri görmeyen ressamımız Eşref Armağan, parmaklarının ucuyla dünyayı görmek ve resme etmek sanatını sevmeden mi yaparak insanları şaşırtıyor?
 
Çevrenizde işini severek ve tutkuyla yapan insanları gözlemleyin. Dünyaya iz bırakan insanların biyografilerini okuyun. Neyin peşinden koşmuşlar, neyi amaçlamışlar ve hangi yeteneklerini kullanmışlar dikkatle inceleyin. Mutlaka hepsinde tutku ve yeteneğin birleştiğini göreceksiniz.
 
Bu gözlemi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; gözlemlerinizi sadece popüler insanlara yönelik yapmamanız günlük yaşamda karşılaştığınız insanlar üzerine de yoğunlaşabilmeniz olacaktır. Bazen bir satışçının, bir doktorun, bir garsonun, bir kasiyerin, bir sanatçının, bir polisin, bir öğretmenin diğerlerinden farklı olarak işinde harikalar yarattığını rahatlıkla görebilirsiniz. İşini sevmeyerek yapanlar içinde çalışırken dakikaları saydığını yaşam enerjisinin düştüğünü çevresine bir tümör gibi negatif enerji yaydığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.
 
Peki, doğal yeteneklerinizi nasıl keşfedebilirsiniz?
 
 
 
Aslında doğal yetenekleri bulmak çok kolay olsaydı bütün insanlar bulur, geliştirir ve kullanırdı. Aslında insanın burnunun ucundakini görememesine benziyor. Doğal yeteneğiniz günlük yaşamınızı değişik kesitlerinde siz onu sürekli kullandığınızdan farkında olmadığınız yeteneklerinizdir.
 
 
 
 
Kendi ilgi alanlarınıza yoğunlaşın; Nelerden hoşlandığınızı ne yaparken hiç sıkılmadan vakit geçirebildiğinizi anlamaya çalışın. Hobilerinizi düşünün, neden seviyorsunuz neden tutkuyla bu ilginizi yılarca devam ettirdiniz?
 
Kolay yapabildiklerinize odaklanın; Unutmayın en kolay yaptığınız şeyler en iyi yaptığınız işlerdir. Doğal yeteneğinizi kullandığınız zaman yaptığınız işi hem iyi yaparsınız, hem severek yaparsınız, hem de eğlenerek yaparsınız.
 
Eğlendiğiniz aktivitelere odaklanın; Eğer işinizi yaparken eğleniyorsanız bu sizin gerçek işinizdir. O nedenle şimdi sizi hangi aktiviteler eğlendiriyor bulmaya çalışın.
 
Soru sorun; Kendinize ve yakın çevrenize “ben en iyi ne yapıyorum?” sorusunu sorun. Günlük yaşamda kendinizi gözlemleyin. Bulduklarınızı ve size iyi yaptığınız şeyleri söyleyenlerin görüşlerini not edin. Mutlaka içlerinden sizi yeteneklerinizle tanıştıracak ipuçlarını bulacaksınız.
 
Yaşamınızın en önemli parçası işiniz olacak. İşinizde mutlu olmak sizin yaşam kalitenizi ve başarınızı etkileyecek. Karar verirken parayı statüyü hiçbir şeyi düşünmeyin. Çünkü en iyi kazandıran meslek diye bir şey yoktur. En iyi kazandıran meslek en severek ve tutkuyla yaptığınız meslektir. Hangi meslek olursa olsun eğer yeteneğinizi kullanarak yapıyorsanız kolay yaparsınız severek ve tutkuyla yaparsınız misyonunuzu tamamlarsınız ve vizyonunuz doğal olarak genişler. Saçma sapan yönü belli olmayan hedefler yerine, sizi vizyonunuza taşıyacak gerçek hedefleriniz olur. En önemlisi de kendinizi ne para için ne de başarı için zorlamanıza gerek kalmaz. Onlar sadece sonuçlardır. Ve ancak bu temel şartlar sağlandığında kolaylıkla gelirler.
 
Yaşamdan beklediğiniz her şeyi yaşam size vermek üzere hali hazırda bekliyor sadece ne istediğinizi bilin, karar verin ve eyleme geçin. Unutmayın sizi harika bir yaşama ulaştıracak her şey zaten sizin içinizde var. Sizde var olanları keşfedin yeter.
 
yenibiriş.com

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.