0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

İÇSEL YOLCULUK BÖLÜM 1

0

İÇSEL YOLCULUK VE İHTİYAÇLAR HİYERARŞİSİ (1)

Tek bir başarı vardır; hayatını kendi yolunca yaşayabilmek. Christopher Morley.

Genel anlamda mutluluk için kendimizi gerçekleştirmeye ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde yaşıyoruz. Abraham H. Maslow’un İhtiyaç Hiyerarşisini incelediğimizde 5 ana madde ile karşılaşıyoruz. Fizyolojik ihtiyaçlar, güvenlik ve korunma, sevgi ve aidiyet, saygı tanınma, statü ve başarı, kendini gerçekleştirme. Herkesin iyi yaşamak için mutlaka bir ihtiyaç listesi mevcuttur. Her ne kadar öncelikler bazılarımıza göre değişse de. Öncelikle taleplerimizin ihtiyaç mı yoksa istek mi olduğuna karar vermemiz gerekir. Çünkü istekler dışa dönük, ihtiyaçlarımız içe dönüktür. Bu anlamda ihtiyaçları tatmin etmek kolay istekleri tatmin etmek zordur. Çoğu zaman ihtiyaçlarımızı tatmin ettiğimizde birçok isteğimizin de tatmin olduğunu görürüz.

Peki ihtiyaçlarımızın hangi öncelikte olduğunu nasıl anlarız. Bunun cevabı kendimizi ne kadar tanıdığımız ile alakalıdır. Kişisel gelişimin ana maddesi kendimizi tanımaktan geçiyor. Ne denli içsel yolculuğa zaman ayırırsanız o denli kendinizi tanımış ve önceliklerinizi belirlemiş olursunuz. Hayata bakış açınızı, ihtiyaçlarınızı ,bunları nasıl ve ne şekilde elde edeceğinizi ancak kendinizi tanıyarak çözümleyebilirsiniz. İçinde bulunduğumuz durum kendi düşüncelerimizin bir sonucudur şeklinde tüme varabiliriz.

İçsel yolculuğumuzda artılarımızı eksilerimizi vazgeçtiklerimizi veya vazgeçemeyeceklerimizi anlarız. İnsanların doğuştan gelen bazı kişisel özellikleri vardır. Bu özellikler sizin artılarınızı veya eksilerinizi belirler, ancak kaderinizi oluşturmazlar. Değiştirebileceğiniz, geliştirebileceğiniz ya da memnun olduğunuz tüm özelliklerinizi bir yere not alın. En güzel kendi kendinizi eleştirebilir ve yüceltebilirsiniz, çünkü sizi sizden daha iyi tanıyabilecek kimse olamaz. Bu değerlendirmeyi kısa bir süre için sorumluluklarınızdan, zorunluluklarınızdan uzaklaşarak yapmanızı tavsiye  ederim. Tüm analizleri rahatça yapabilmeniz için sükunet içinde olmanız kendinizi dinlemeye başladığınızda ki sesleri çok net duymanızı sağlar. Bir seyyahın hiç görmediği bir ülkeyi gezerkenki ruh hali ile kendinizi tanımaya çalışırsanız tüm tınıları rahatça yakalayabilirsiniz. Bunu yapmak için belki hiç vaktiniz yok belki ağır bir stres içerisindesiniz ama size başta zor gibi gelebilecek bu yolculuğu göze alabildiğinizde çok başka güzelliklerle karşılaşacağınıza emin olun. Kendinizi tanımaya başlayarak ihtiyaçlarınızın karşılığını da kendinize çekeceğinizi göreceksiniz.

İlk etapta kendinizi dinlemekle işe başlayabilirsiniz. Sadece kendinizi dinleyin. Ben kimim, aradığım şey nedir, ulaşmaya çalıştığım şey nedir, beni mutlu eden veya rahatsız eden şey nedir şeklinde sıralandırmalar yapabilirsiniz. Bu işlemi çok basitçe yapın. Çünkü ne derece karmaşıkça yöntemler denerseniz o denli ulaşmak istediğinizden uzaklaşırsınız. Bu uygulamayı yaparken tüm olumsuz duygularınızdan arınmaya çalışın. Sonrasında  zaten olumsuz duygularınızın sebepleri ortaya çıkacaktır. Hepsini not alın. Şimdilik sizi kimse yönlendirmesin, daha sonraki etaplarda dış dünyadan da yardım talepleri alacaksınız.

Bu uygulamayı basitçe listelendirirsek;

1. Ben kimim?
2. Beni diğer insanlardan ayıran kişisel özelliklerim neler?
3. Beni ben yapan değerlerim nelerdir?
4. Prensiplerim veya vazgeçilmezlerim nelerdir?
5. Gelişen veya gelişmesini istediğim özelliklerim nelerdir?
6. Buraya nasıl geldim veya neden buradayım?
7. İhtiyaçlarım nelerdir?
8. İhtiyaçlarımı nasıl karşılıyorum veya karşılayamıyorsam nedeni nedir?
 
Gibi basit soru öbekçikleri ile içsel yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Vereceğiniz cevapları not almanız ileride yapacağınız dönüşler için faydalı olacaktır. Düşüncelerimiz çoğunlukla hızlı hareket eder ve devinim yapar. Çoğumuz eski düşüncelerimize baktığımızda şimdikiler ile arasında fark olduğunu görürüz. Bu yolculuğu ve tüm uygulamaları yaparken hedeflediğiniz nokta ‘Bilgi’ye ulaşmak olsun. Bu yolculuğa karar verdiğinizde tüm duyularınız sizinle işbirliği yapacaktır. Mühim olanın İSTEMEK ve İNANMAK olduğunu unutmayın. İyi yolculuklar dilerim.

Ayşegül KIZILGÖK

(BU YAZI GENÇ GELİŞİM DERGİSİ HAZİRAN 2006 SAYISINDA YAYIMLANMIŞTIR.)

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.