0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

İÇSEL YOLCULUK BÖLÜM 2

0

İÇSEL YOLCULUK UYGULAMALARI (2)

 

Yolculuğunuzda size yardımcı olacak öğeleri sıralandırmak istiyorum;

1. Her türden kitap okumak; kitap okumak daima zihninizi aydınlık tutar. Ağırlıklı kitap tercihleriniz biyografi, kişisel gelişim, yaşam koçluğu türünde olmalı.
2. Zihni boşaltmak; gereksiz olduğunu düşündüğünüz zihninizi işgal eden düşünceleri bir süreliğine kapı dışarı bırakın.
3. Spor yapmak; spor yapmak hem vücudunuzu hem zihninizi güçlü kılar. Ağır aktivitelerden çok günlük yürüyüş, doğa gezisi ve en güzeli meditasyon yapmaktır.
4. Müzik dinlemek; müziğin ruhumuzdaki etkisi senelerdir bilinmekte. Tercihiniz Klasik müzik, enstrümantal müzikten yana olmalı.
5. Yalnız kalmak ; gün içerisinde yalnızca size ait ufak zaman dilimleri ayırmak kendinizi keşif etmenize yardımcı olur.
6. Not almak ; izlenimlerinizi mutlaka not alın. En aydınlatıcı bilgiler hiç beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkabilir.

Kendinizi keşfettiğinizde elde ettiğiniz doneleri yazmaya gayret ediniz. Bu izlenimler ilerideki aşamalarımızda size ışık tutacaktır. Bunu bir program olarak düşünün. Okumak ve harekete geçmek ayrı şeylerdir. Önemli olan okuduğunuz şeyleri eyleme geçirmenizdir. Kendimizi veya çevremizi eleştirmeye alışmış bir toplum olarak  mümkün olduğunca objektif çıkarımlar sağlayın. Hiçbir şeyin tesadüf olmadığını ama en beklenmedik tesadüflerin ısrarcı olmadığınız zamanlarda ortaya çıktığını bilin. Kendinizi herkesçe olumsuz olarak değerlendirilecek duygulardan arındırmaya çalışın ; öfke, korku, kin, kıskançlık, hırs vb.. Amacımız zaten bunların nedenlerine inebilmek. Doğanın ve sahip olduğunuz enerjinin sizinle işbirliği içerisinde olduğunu unutmayın. Siz aksini iddia etmediğiniz sürece.

İnançlarınız doğrultusunda yaşamaya gayret edin. Belki kendinizi değersiz, işe yaramaz, sorunlu hissediyor olabilirsiniz ama sizin kim olduğunuz önemli. . Hayat bir aynadır kendinizi yansıtır. Siz bir bireysiniz ve toplulukları bireylerin oluşturduğunu unutmayınız. Kendinize ve yaşadığınız topluma karşı sorumlusunuz ve bu sorumluluğu ancak kendinizi en iyiye açık tutarak başarabilirsiniz. En iyiye ulaşmanın yolu da kendinizi özümlemenizdir.

Yaşadığınız bu deneyim amaçlarınıza ulaşmak için mücadele etmeniz değil en iyiye doğru  adım atmanız için hazırlanmıştır. Değer yargılarınız, prensipleriniz, hayata bakış açınız sizi siz yapan özelliklerdir.  Bu aşamalarla kendi yaşam koçluğunuzu yapacak ve kendi hiyerarşilerinizi belirleyeceksiniz.

 

 Ayşegül KIZILGÖK

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.