0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

İletişim Kazaları

0

İletişim Kazaları

Iletisim:    Nitelikleri ne olursa olsu iki sistem arasindaki bilgi alis verisi iletisim olarak tanimlana bilir

Tanimdan da anlasilacagi üzere bilgi aktariminin iki yönlü olmasi gerekmektedir.
Bilgi aktarimi tek yönlü ise bilgilendirme çift yönlü ise iletisim olarak adlandirilir. Bu tanim dikkate alindiginda bireyler arasindaki her konusma iletisim olarak adlandirilamaz.
Örnegin ana-babalarin çocuklara ögretmenlerin ögrencilere birtakim emirler verip onlari tepkilerini dikkate almamalari iletisim olarak kabul edilemez.
ILETISIM ÇATISMASI
Iletisim hatalarından kaynaklanan olumsuz durum yada bilgiyle geri bildirim arasindaki tutarsızlık olarak adlandırılabilir.
DINLEMEDEN KAYNAKLANAN HATALAR
YANLIS VEYA HATALI GERI BILDIRIM (İLETIŞİM ENGELLERİ)
DİNLEME
YukarIda bahsedilen çatışma türlerine genellikle insanların birbirlerini dinlememeleri, anlamamaları ve mesajlarını açık olarak vermemelerinin yol açtıgı düşünülmektedir. Bu tür çatışmalara yol açmamak için etkili bir dinleme becerisine sahip olmak gerekmektedir.
*EDİLGİN DİNLEME
Sessizce dinleme gerçekte kabul etmeyi gösterir. Edilgin dinleme karsidakinin gerçekten kabul edildiğini hissettiren ve sizinle daha fazla paylasması için onu yüreklendiren çok güçlü bir sözsüz iletidir. Hep konuşan siz olursanız karşınızdakilerin düşüncelerini, duygularını anlatma fırsatı bulamaz. Sessizlik iletişim engelini ortadan kaldırdığı gibi sık tekrarlandıgında karşımızdakinde iletinin kabul edilmediği izlenimini verir. En önemlisi karşimizdakini sonuna kadar dinleyip, yargılamadan tepki vermek karşimızdakinin duygularını ve görüş açılarını anlamak, iletişimin kolay ve açık olmasına yardımcı olur.
* YANSITICI DİNLEME
Karsimizdakini kabul ettigimizi gösterip onları anladığımızı belirten özel bir konuşma tekniğidir. Yansitıcı dinleme ile yorum ve analiz yapılmaz, ses tonumuz ve kullandığımız sözcükler acaba, belki anlamı tasımalıdır. Yansıtıcı dinlemenin en önemli özelliği: konuşanın duygularını ona yargısız olarak geri iletmektir. Karşımızdakinin dediğini ya da demek istediğini kendi kelimelerimizle karşimizdakine yansıtarak uygulanır.
Neden tekrar?: Duyduklarını tekrar etme; söylenenlerin yanliş anlaşılmadığını kanıtlar. Soruna hemen çözüm getirmez dolayısıyla konusan kişinin sorununu daha etraflıca düşünmesine ve çözümü kendisinin bulmasına yardımcı olur.
Örnek: Ç- beni oyuna almak istemediler.
     A- bu da seni üzdü.
     Ç-evet halbuki, Emre en iyi arkadaşımdı.
Bu tekniği uygularken :öncelikle karşımızdakinin hislerini bulup yansıtmakla işe başlanmalıdır.Hislerle beraber durumu ve nedeni de yansıtmak gerekmektedir.Mümkün oldugu kadar tam ve eksiksiz olarak ifade edin. Hisleri eksik degerlendirmeyin.
Yansıtıcı dinlemenin yararları:
Karşımızdakini gerçekten anlamak amacıyla, karsımızdaki kişiyi bütün dikkatimizle dinlememiz onun bize karşi güven duymasını saglar.
İnsanlar genellikle duygu ve düşüncelerini açıkça ortaya koymazlar. Yansıtıcı dinleme mesajin özüne inmeye olanak saglar.
Karşımızdaki kişiyi daha iyi tanımamıza olanak tanır. Karşımızdaki kişinin daha içtenlikle açılarak kendini bizimle paylaşmasını sağlar.
 
*Yansıtıcı Dinleme İçin Uyarılar:
Akıl Okumamalı,
Kesin Konuşmamalı,
Ses tonumuz ve kullandığımız sözcükler acaba, belki anlamı taşımalı, son söz olmamalıdır.
Çok soru sormamalı,sözsüz davranışı değerlendirmekte dikkatli olunmalıdır.
İyi bir dinleyici, söylediklerimiz içerisinden hangisinin önemli olduğunu anlayabilen ve bizimle ilişkisini bu anlayiş temelinde kurabilen kişidir. İyi bir dinleyici olabilmek için kişinin geri iletim sürecini sık sık ve yerinde kullanmayi bilmesi gerekir. İyi bir dinleyici olmak için:
-Dinlerken bedensel olarak dinleme durumuma girin ve dikkatli dinleyin.
-” hımmm ” ” evet ” gibi sözcüklerle konuyu takip ettiğinizi belirtin.
-Söylenenleri duyduğunuzu belirten bir tekrar, özetleme yapın. Konuşanın duygusunu isimlendirin.
 
Alıntı..

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.