0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Kazlar…

0
Birlikte hareket edip, güçlenerek ilerlemek adına, kazlardan bile alabileceğimiz dersler vardır. Yeter ki bakmanın yanı sıra, “görmeyi” de becere bilelim. Göç eden kazları havada süzülürken hiç izlediniz mi? Eğer izledi iseniz “V” harfi biçiminde uçtuklarını fark etmişsinizdir. Bilim adamları araştırmış, “bu kazlar neden V biçiminde bir grup oluşturarak uçarlar” diye… ve sonuçta kazların hiç de “kaz kafalı” olmadıkları ortaya çıkmıştır.
Hatta bizlerin ders alacağı noktalar var… uçan her kuş kanat çırptığında arkasında ki kuş için onu kaldıran bir hava arımı yaratır. “V” biçiminde uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışlarında ki hava akımını kullanarak uçuş menzillerini %70 oranında uzatır. Yani tek başlarına gidecekleri en uzun yolu grup halinde neredeyse ikiye katlarlar.
Bize çıkan ders: Belli bir hedefi olan ve buraya ulaşmak için bir araya gelen insanlar oraya daha kolay ve çabuk erişirler. Çünkü birbirlerinin çekimini kullanırlar.
Bir kaz, “V” grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çeker. Çünkü kaldıraçlı hava akımının dışında kalmış olur. Bunun sonucu olarak hemen “V” ye geri döner ve “V” nin gücünü kullanır.
Bize çıkan ders: Kafamız kaz kadar çalışıyorsa bizle aynı yöne gidenlerle bilgi alış verişini sürekli bir biçimde canlı tutabiliriz.
Başta giden “V” lideri yorulduğunda en arkaya geçer ve hemen arkasında ki, öncü konumuna gelir kazlar bu değişikliği sürekli yaparlar.
Bize çıkan ders: Liderliği paylaşmak ve zor işi dönüşümlü yapmak, bu işe hız kazandırır.
Gerideki kuşlar öndekileri daha hızlı gitmek üzere bağırarak uyarırlar.
Bize çıkan ders: Takım ruhu. “V” grubundan bir kuş hastalanır ya da bir avcı tarafından vurulurda uçamayacak duruma gelirse: düşen kuşa yardım etmek üzere gruptan iki kaz ayrılır ve korumak üzere onun yanına giderler. Yeniden uçabilene dek ya da ölümüne dek onun yanında kalırlar. Sonra başka bir “V” grubuna katılıp kendi gruplarına ulaşıncaya deyin birlikte uçarlar.
Bize çıkan ders: İşler zorlaştığında kenetlenmek gerekir.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.