Mıknatısların Günlük Hayatta Kullanıldığı Yerleri Biliyor Musunuz?

0

Mıknatısların Günlük Hayatta Kullanıldığı Yerleri Biliyor Musunuz?

Mıknatısların Günlük Hayatta Kullanıldığı Yerler Nelerdir?

Öncelikle mıknatıs tanım olarak; demir, nikel ve kobalt gibi maddeleri çekip cam, plastik, alüminyum ve kâğıt gibi maddeleri çekmeyen cisimlerdir.

Mıknatıslar her şekil ve boyutta olabilir. Günümüzde mıknatısların çok değişik kullanım alanları vardır.

Mıknatısların günlük hayatımızda sıklıkla kullanıldığı yerler:

1- Mıknatısın ilk kullanıldığı aletlerin başında pusula gelir. Pusula, gövdesinde bir destek üzerinde dönebilecek şekilde yerleştirilen küçük bir mıknatıstan ibarettir.

2- Buzdolabı kapaklarında, buzdolabı süslerinde, duş kabini kapaklarında ve kimi çanta kapaklarında kullanılır, bu kapanma işlevinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

3- Elektromıknatıslı vinçler, hurda  malzemeler  içinden  demirin  ayrılmasında  kullanıldığı  gibi  hurda  otomobillerin  taşınmasında  da  kullanılırlar. Ayrıca fabrikalarda büyük ağırlıkların taşınmasında oldukça kolaylık sağlar.

4- Radyo, televizyon, bilgisayar gibi elektronik cihazların yapımında mıknatıs kullanılır.

5- Cep telefonu, telgraf, elektrik motorları, kapı zilleri mıknatısla çalışır.

6- Elektrik santrallerinde jeneratörlerde elektrik elde etmek için kullanılır.

7- Hoparlör ve mikrofonlarda da mıknatıs kullanılmaktadır.

8- Hızlı manyetik trenler de elektromıknatıs özelliğine dayanır . Bu trenler saatte yaklaşık 500 kilometre hıza ulaşabilme özelliğine dersimiz.com sahiptirler.

9- Elektromıknatısların başka bazı kullanım alanları kısaca şöyledir: Alarm düzenekleri, elektrikle çalışan tüm otomatik açılır kapanır düzenekler, CD yazıcıları, merdiven otomatikleri, otomobillerin sinyal sistemleri, gerilim ve akım ölçen voltmetre ve ampermetreler gibi.

Mıknatıslar; bazı elektronik donanımlı araçları etkiler, onların bozulmasına veya zarar görmesine neden olur. Bu nedenle; banka kartı, kredi kartı, cep telefonu, televizyon, bilgisayar monitörü, video kaset, CD – DVD – USB Bellek gibi hafıza ürünlerini mıknatıslara yaklaştırmamak gerekir.

Daha fazla Geliştiren Yazılar Kişisel Gelişim Yazıları

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.