0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

MUTLULUK TİYOSU

0

MUTLULUK TİYOSU

Gerçekçi ol

Bazen işler istediğin gibi gitmiyor olabilir. Bu durumda hayal kırıklığına uğraman çok doğal. Bunu önlemek için çok fazla hayalperest olmamalısın. Böylece isteklerin olmadığında kendini kötü hissetmezsin. Bunun için en iyi yol, gerçekçi düşünmen!

Mutluluk tiyosu: Loto oynadığında çok fazla hayal kurma! Evet, ümit etmek güzel bir şey, ama sadece ümit et! Çıkmadığı zaman çok da mutsuz olmadığını göreceksin.

Meşgul ol

Hergün aynı monotonlukta bir hayat geçirmek ne kadar da sıkıcı. Sabah erkenden kalk, okula git, çıkışta, eve gel, ders çalış, televizyon seyret, yemek ye ve yat, uyu… Üstelik de her gün tekrar tekrar aynı sahne… Eğer böyle bir haldeysen aman dikkat, harekete geçmenin zamanı gelmiş! Hemen kendine iyi bir hobi bul O işle ilgilendiğinde kendini ne kadar iyi hissettiğine sen bile şaşıracaksın. Hem böylece kendine olan saygın artacak, daha fazla değer vereceksin.

Mutluluk tiyosu: Gitar, resim, seramik, yabancı dil kursu vs. hangisi sana daha yakın geliyorsa, hemen işe koyulmalısın.

 

Rahat ol

Hayatta her şeyi kendine dert edip tırnaklarını kemirmeyi en kısa zamanda bırakmalısın! Okulda, evde ve erkek arkadaşınla sorunlar yaşıyor olabilirsin, çünkü bunları senin gibi herkes yaşıyor! Sakın unutma, dertsiz bir insan bulamazsın. Etrafındakilere bir bak; parası yok, sevgilisi yok, evi yok, sağlığı bozuk ne çok insan var, değil mi? Kendi kendine her şeyi dert ederken başkalarının hayatlarına bakarak bazen ne kadar önemsiz detaylarla mutsuz olduğunu gör ve bundan vazgeç.

Mutluluk tiyosu: Kendini geliştir, sürekli motive et. “Mutluyum” ve “mutlu olacağım” sözlerini kendine sık sık söyle!

Arkadaş canlısı ol

Yakın dostlarının olması seni her zaman mutlu eder. Onlarla hem üzüntülü anlarını hem de güzel anlarını paylaşabilirsin. Paylaşmak, dostlukları güçlendirir ve senin hayata daha sıkı bağlanmanı sağlar. Ailenle ilgili sorunları, erkek arkadaşına olan aşkını rahatça paylaşabileceğin bir dost seç kendine. İlişkinizi de karşılıklı sevgi ve güven üzerine kurmayı unutma.

Mutluluk tiyosu: Boş zamanlarında arkadaşlarınla bol bol gez. Ayrıca evde çılgın ve eğlenceli partiler vermek, birlikte alışveriş yapmak da keyfinizi yerine getirir.

Kendinle barış

Mutlu olmanın en önemli noktalarından biri de, kendini sevmen ve kendinle barış imzalaman. Kaşların kalın, dişlerin yamuk, kalçan çok büyük, bacakların çok ince, boyun kısa… Ne kadar da çok şeyi dert ediyorsun ve abartıyorsun! Artık bunlardan vazgeç, aynanın karşısına geç ve kendine dışarıdan biriymiş gibi bakmaya başla. Böylece belki de kendinde bulduğun kusurların ne kadar anlamsız olduğunu göreceksin.

Mutluluk tiyosu: Kendini başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeç, kendinde beğendiğin yönlerini belirle. Kötü hissettiğin zamanlarda bu yönlerini hatırla.

Pozitif ol

Dünyayı toz pembe mi, yoksa simsiyah görenlerden misin, önce kendine bir sor. Eğer yanıtın toz pembeyse sorun yok. Ama etrafındaki her şey sana karanlık ve olan bitenler sıkıcı ve gereksiz geliyorsa, pozitif düşünce gücüne ihtiyacın var demektir. Bunun için içinde bulunduğun durumlarda mutlu olmaya çalış, küçücük şeyleri kafana takıp dert edinme, her söylenen söze de sinirlenme! En ufacık bir şey bile seni mutlu edebilir, buna inan!

Mutluluk tiyosu: Küçücük bir not defterleri edin ve gün içindeki seni mutlu eden en iyi şeyleri yaz. Hatta günlük tutmaya başla.

Güçlü ol

Etrafındakilerin her söylediğine kafanı takmamalısın. Arkadaşlarının veya ailenin söylediklerini dert edersen, kendini daha fazla yıpratırsın. Söylenenlere üzülüp kendini kedere boğacağına, onlara karşı açık ol ve seni üzenlere yaşadığın durumdan rahatsız olduğunu söyle. Böylece sorunlarını daha rahat çözersin.

Mutluluk tiyosu: Arkadaşlarının veya ailenin söylediği sözlere alınma ve onların söylediklerini şaka olarak algıla. Böylece olanlara gülüp geçebilirsin!

Sosyal ol

Canın sıkılıyor diye kendini eve kapatma, kendini ifade et. Konuşmaktan ve insan içine çıkmaktan çekinmeyi bırak ve etrafında olup bitenlerden haberdar ol. Bunun için dergimizin Ajanda bölümüne mutlaka göz at. Kendine uygun bir etkinlik bulacaksın, emin ol. Her hafta arkadaşlarınla beraber tiyatro ve sinemaya gitmeyi, sergileri gezmeyi ihmal etme.

Mutluluk tiyosu: Arkadaşınla beraber ilk Cumartesi için güzel ve aktivitesi bol bir plan yap.

Gülümse

Bol bol gülmek insanı ruhsal olarak rahatlatıyor, bunu herkes biliyor. Peki ya gülmenın fiziksel olarak da işe yaradığını ve stres hormonlarını yok ettiğini biliyor muydun? Sen gülümsedikçe vücudun biraz daha rahatlayacak, kasların gevşeyecek, zihnin boşalacak. Demek ki ne yapmalısın? Bol bol gülmelisin?

Mutluluk tiyosu: En kısa zamanda sinemada bir komedi filmi seyret. Patlamış mısır yemeyi de ihmal etme.

Spor yap

Beyinde salgılanan serotonin seviyesini arttırmak için bol bol egzersiz yapmalısın. Böylece kaygıların azalacak ve kendini dinamik hissedeceksin. Ayrıca biliyorsun ki, spor yapmak sağlıklı yaşamanın birinci kuralı. Genç yaşta böyle bir alışkanlık edinirsen, ileriki yaşlarında kendini rahat ve kuş gibi hissedersin!

Mutluluk tiyosu: Mümkünse evinin yakınında bir spor salonuna yazıl. Eğer gidemiyorsan her sabah yatağında en az beş dakika olmak üzere egzersiz yap, örneğin bisiklet çevir.

Alıntı..
<!–[if !supportLineBreakNewLine]–>
<!–[endif]–>

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.