0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Supermanden Öğrendiğim 10 Yaşam ve Liderlik Dersi

0

 
SUPERMAN’DEN ÖĞRENDİĞİM

10 YAŞAM VE LİDERLİK DERSİ

 

Pek çok kişi, “Superman” karakterini Aktör Christopher Reeve ile özdeşleştirir. Milyonlarca insanın bildiği gibi Reeve, kariyerinin doruk noktasında trajik bir kaza geçirdi; tamamen felç oldu; kendine bakamaz hale geldi; hatta, ilk başlarda yardımsız nefes bile alamadı.

 

Karısı Dana’nın desteğiyle, Chris azmetti ve yaşama döndü. Omurilikte hasarın ve diğer merkezi sinir sistemi bozukluklarının neden olduğu felç vakaları için tedavi ve ilaç geliştirilmesini hedefleyen bir araştırmanın ateşli savunucusu ve halk temsilcisi oldu. Bugün Reeve’in adını taşıyan vakıf, dünyanın en iyi nörobilimcilerine, araştırmalarda kullanılmak üzere 55 milyon doların üzerinde bağışta bulundu. Ayrıca, özellikle omurilik hasarından dolayı felç geçiren kişilerin günlük yaşamlarını iyileştirmelerine yardımcı olan ve kâr amacı gütmeyen organizasyonlara, 7 milyon doları aşkın Yaşam Kalitesi bağışı yaptı.

 

Christopher Reeve cesaret ve umudu yeniden tanımladı. Gücü, kararlılığı ve şefkati, bütün dünyaya ilham kaynağı oldu. Ama bence, öykünün süper insan kısmı henüz tam anlatılmadı. Bu öyküden çıkarılabilecek çok daha büyük dersler var.

 

Chris’in New Jersey’de son kez halk önüne çıktığı günün organizasyonunda yer almak, benim için büyük bir onurdur. Beyzbol stadyumu, tıka basa dolmuştu. O günü ve Chris’i asla unutmayacağım. Chris, 10 gün sonra öldü. O, benim kahramanım.

 

Chris Reeve, o gün bana 10 ders verdi. Bu derslerin size de hitap ettiğini ve bunları yürekten benimseyip uygulamaya karar verdiğinizde yaşamınızın değişeceğini biliyorum.

 

1. Önce kendinizi güçlendirin! Başka bir insana gerçek anlamda bağlanmanın tek yolu, önce kendinizle bağlantı kurmaktır. Şefkat, yakınlık ve herkesle ilgilenme, önce kendinize izin vermek, kendinizi anlamak ve bilmek ile olur.

 

Eylem Önerisi: Her gün kendinize zaman ayırın; gerekirse kendinize randevu verin. O günü, haftayı, ayı ya da yılı düşünün; konuşmak için seçtiğiniz sözcükleri ve yapmayı seçtiğiniz hareketleri değerlendirin ve kendinize şu kritik soruyu sorun: “Gerçekten inandığım ve değer verdiğim şeyle uyumlu hareket ediyor muyum?”

 

2. Mutlak olanı reddedin. Mutlak diye birşey yoktur! “Bu asla olmayacak” diyen biri, inanç ve ısrarı anlayamaz. Bir zamanlar dünyanın düz olduğu sanılıyordu; Christopher Columbus bu miti yıktı ve insanlık için örnek bir dönüşüm yarattı. Bunu yapmasaydı, Christopher Reeve kazadan sonra bu kadar yaşayamayacak ve bu kadar başarı kazanamayacaktı.

 

Eylem Önerisi: “Güvenlik düşüncesi”yle yanlış mutlakları kucakladığınız ve mutlakların gerçekten var olduğuna inandığınız anlar oldu mu? Kendi kendinize koyduğunuz ya da bir başkasının zihninize soktuğu tüm sınır ve kısıtları kaldırın.

 

3. Saygı duyulan ve çekinilen bir rakip olun. Her ikisi de eşit derecede önemlidir. Akranlarınızın saygısını kazanın; ama sizin her zaman kazanmak için oynadığınızı bildiklerinden emin olun.

 

Eylem Önerisi: Rakiplerinize yanaşın ve onların da size yanaşmalarına izin verin; ama yalnızca fiziksel yakınlık olarak! Onlara şefkat ve saygı gösterin; ama gözünüzü de ödülden ayırmayın.

 

4. Bir an evvel harekete geçin. Hazır olmak için asla zamanınız olmayacak. Bir hedef beli
rlediğinizde, bir karar verdiğinizde ya da sıkıntıya düştüğünüzde derhal harekete geçin! Christopher’ın trajedisi, onun hazırlanamayacağı birşeydi. Chris, bir tedavi bulmak ya da yeniden yürümek için çabalamak üzere hemen harekete geçmezse, ölümün daha iyi bir alternatif olacağını düşünmeye başlayabileceğini biliyordu.

 

Eylem Önerisi: Karar verin! İstediğiniz bir sonuca ya da hedefe ulaşma kararını verdikten sonra, hiçbir şeyin ya da kimsenin sizi durdurmasına asla izin vermeyin.

 

5. Fark ettiğinizden çok daha fazla yetenek ve beceriye sahipsiniz. Olağanüstü bir yaşam sürmek için gerekli tüm kaynaklar sizde var. Yeteneklerinizi kabul edin ve size hizmet etmesi için kullanın.

 

Eylem Önerisi: “Ya şöyle olursa” soruları sorun. “Ya AIDS’in tedavisini bulursam?”, “Ya 2 kilometreyi 3 dakikada koşarsam?”, “Ya karşılık beklemeksizin önce ben sevgimi verirsem?”

 

6. Kendinize bir şans tanıyın; siz değerlisiniz. Sizi seven insanların sizi sevmelerine izin verin. Size yardım edebilecek, edecek ya da etmek isteyenlerle hayal ve arzularınızı paylaşın.

 

Başaramadığınızda ya da istenmeyen bir sonuca neden olduğunuzda, kendinizi harap etmeyin.

 

Eylem Önerisi: Her şey bir sınav değil, deneyimdir. Yaşamımızda olan bitenler, öz değerimizi ölçmeye yönelik bir termometre değildir. Yaşamınızda sahip olmanız gereken en önemli fikir, kendinize dair olan fikirdir!

 

7. Hiçbir şey imkansız değildir; kişisel gücünüzü kullanın; aklınıza koyduğunuz şeyin üstesinden gelebileceğinize ve onu başarabileceğinize inanın. “Hiçbir şey imkansız değildir” ibaresi, hepimizin kucaklaması gereken bir anlayıştır.

Eylem Önerisi: İnanç, ısrar demektir. Yapabileceğinize inanırsanız, yapabilirsiniz. Walt Disney şöyle demişti: “İnandığınızda görürsünüz.”

 

8. Kafanızdaki yetersizlik duygusunu silin. Her zaman sizin yaptığınızdan daha iyisini yapan biri vardır. Bundan daha önemli olan, sizin ne yaptığınız ve hedeflerinizin ne olduğudur. Çimler, öteki taraftan her zaman daha yeşil görünür; ama bu, neredeyse her zaman yanlış bir varsayımdır. Kendinize verdiğiniz sözleri unutmaz, hayal ve hedeflerinize kenetlenirseniz, siz de başarabilirsiniz. Kendi kendinize olumsuz konuşmaktan ve olumsuz düşünmekten vazgeçin. Gerçek doğru, bardağın her zaman yarı dolu ve havanın her zaman kısmen güneşli olduğudur. Bu küçük ayrıntılar, yaşamınızda büyük kazançlar sağlayabilir.

 

Eylem Önerisi: Hem zihninizi ve bedeninizi, hem de bunlardan içeri girmesine izin verdiğiniz şeyleri koruyun; bunlar, sizin en değerli varlıklarınızdır.

 

9. Olumsuzluk, yetkilendirmeyi öldürür. Ne pahasına olursa olsun, olumsuzluktan kaçının: olumsuz insanlar, olumsuz haberler, olumsuz düşünceler ve yaşamınızdaki hayal hırsızları olan tüm nesne ve insanlar. Siz bir lidersiniz. Önce yaşamınızda lider olun.

 

Eylem Önerisi: Yetkilendirmenin sizinle başlaması gibi, dünyanızdaki olumluluk da sizinle başlar. Olumsuzluk, enerjiyi tüketir, umudu azaltır, yaratıcılığı önler ve hem inancı, hem de kişinin ısrar etme becerisini çalar. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan her şey ve herkes çevrenizde olsun. Yaşam, mutsuz olmak için çok kısa.

 

10. Pes etmek, bir seçenek değildir. Dana Chris’e “Seni hâlâ seviyorum; sen hâlâ sensin” dediğinde, Chris’in pes etme seçeneği kalmamıştı. Ya
lnızca bir seçeneği ve mirasını bırakmak için yalnızca bir yaşamı olduğunu biliyordu. Vazgeçmek, sonsuza dek sürer; vazgeçenler asla kazanmazlar ve kazananlar asla vazgeçmezler. Bu yaşamdaki her şeye sahip olmaya otomatik yetkiniz yoktur; ama kişisel bazda en iyisi olmaya yetkiniz vardır. Sizin mirasınız ne olacak? Ne yaratacaksınız? Burada olmanızın amacı ne?

 

Eylem Önerisi: Yaşamdaki en büyük isteğinizi keşfetmek için daha zamanınız varsa, heyecan duyun! Keşfetmek üzeresiniz. Bu güçlü isteği biliyorsanız, ona tutkuyla sarılın ve elinizden geleni yapın!

Bunlar, kısaca, gerçek yaşam kahramanım Süpermen Christopher Reeve’den öğrendiğim 10 yaşam ve liderlik dersi. Onları her gün yaşamak için çabalıyorum.

 

Chris’in bir sözünü daha anmak istiyorum. Anlamak için biraz düşünmeyi gerektiren bir söz bu. Sizin de düşünmenizi isterim: “Bütün bunların sonunda müthiş görkemli birşey olmayacaksa, yaptığımız hiçbir şeyin önemi yoksa, bu durumda önemli olan, ne yaptığımızdır.”

Şimdi, ilerleyin!

 

Yazar: Eric Taylor

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.