Başarılı ve Etkin Delegasyon İçin Öneriler

0

Başarılı ve Etkin Delegasyon İçin Öneriler

Başarılı delegasyon ve etkin Delegasyon İçin Önerileri sayfamızda bulabilirsiniz.

Otoriteyi Delege Etmek

Buffett(*), bir şirketi büyütmek için otoritenin delege edilmesi gerektiğini düşünüyor. Bu özelliği ile batan Berkshire Hathaway’i dev bir uluslararası şirket haline getirdi. Hızlı bir büyüme dönemine giren Berkshire Hathaway’i batma noktasına getiren birçok farklı sektöre girmesiydi. İşte o dönemde Buffett, yönetimin delege edilmesi gerektiğine karar verdi. Her bir işi farklı yöneticilere devretti ve onlara tam sorumluluk verdi. Bugün Berkshire’ın Johns Manville, Benjamin Moore, Fruitof the Loom, Clayton Homes ve Jordan’s Furniture şirketlerinin hepsinin ayrı ayrı CEO’ları var. Hatta CEO’lardan Grady Roiser, Buffett’ı arayıp jet almaları gerektiğini söylediğinde onun yanıtı, “Bana bir şey söyleme bu senin şirketin” olmuştu.  Buffett, delegasyon sırasında 3 kurala göre hareket ediyor.

Bu kurallardan ilki, her şirketin kendine özgü bir kültürü olduğu. En küçük şirketten en büyüğüne tüm çalışan ve yöneticilerin görevlerini tamamlamak için bazı yetenekleri vardır. Buffett, alanında uzman olan çalışanların özgür bırakılması gerektiğini savunuyor. Çalışanlarına, “Harekete geçiren bir lider gibi düşünün, köleleşmiş bir şoför gibi değil” diyor. Ortaya mükemmel bir iş çıkması için de kendisine düşenin ilham vermek olduğunu düşünüyor.

İkinci kural, yöneticilerin yaptıkları işten tatmin olması. Sorumluluğu paylaşan yöneticiler, yaptıkları işi daha fazla sahipleniyor, o işten gurur duyar hale geliyor. Özellikle yöneticilerinin işlerini kendi işleri gibi görmelerini isteyen Buffett, yaratılan sonuçların yöneticilere gurur vermesi gerektiği duygusunu aşılamaya çalışıyor. 

Üçüncü kural, delegasyon yapılacak kişinin karakteri. Yönetimin delege edileceği kişinin sadece çalışkan olması değil, aynı zamanda dürüst ve şirket kültürünün bir parçası olması gerektiğini savunuyor. Dolayısıyla Buffett’ın delegasyon sistemi oldukça basit: “Çalışanlarınız, kendi işlerini yapmak konusunda sizden daha donanımlı. Eğer işinizin büyümesini istiyorsanız, otoriteyi delege etmelisiniz.” 

Hangi Görevleri Delege Edeceğinizi Belirlemek

Uluslararası araştırmalar başarılı yöneticilerin ilk olarak delege ettikleri işlerin sorumlulukları arasında yer alan rutin görevler olduğunu göstermektedir. Sürekli olarak üstlendiğiniz ve yönetimi belirli bir rutin içeren görevlerinizin bir listesini yapın. Listenizi üç başlık altında oluşturun:

Görevin tanımı, süre, gereken tecrübe ve/veya özel beceriler.

Haftalık programınızın üzerinden gün-gün, saat-saat geçin. Programınızı hatırlamakta güçlük çektiğiniz noktalarda ajandanıza ve yapılacaklar listenize bakabilirsiniz. Veya önünüzdeki hafta boyunca yapmayı planladığınız işleri tek tek not edin ve listenin üzerinden geçerek delege edilebilecek görevleri belirlemeye çalışın. Bu çalışmayı yaparken daha az tecrübeli olduğunuz dönemlerde hangi işleri yoğunlukla yaptığınızı hatırlamanız yardımcı olabilecektir. İş planınızda bu ve benzeri işler varsa şu anda sizden daha az deneyime sahip olan çalışanlarınızdan birisi neden bu sorumlulukları üstlenmesin? İşte bu noktada karşınıza yeni bir soru çıkmakta: Size bağlı olan ve sizden daha az deneyime sahip birden fazla çalışanınız varsa hangisi bu işleri üstlenmekte ve sağlıklı bir şekilde yerine getirmekte daha etkin olabilecektir? Konuya farklı bir bakış açısıyla yaklaşmanızı da tavsiye edeceğiz; sizden daha az deneyime sahip olmasına rağmen söz konusu işin gerektirdiği özel becerilere sizden daha fazla sahip olan, size bağlı olarak çalışan bir çalışma arkadaşınız olabilir mi? Bu sorulara cevabınız “evet” ise, söz konusu görevi rahatlıkla delege edebilirsiniz demektir. Bu aşamada önerimiz başka bir kişiye devredilmesi uygun olmayacak ve tecrübeleriniz doğrultusunda uygulamanın bizzat sizin tarafınızdan yürütülmesi gereken sorumluluklarınızı ayrı bir listeye taşıyın.

Yöneticilik eğitimine ait referanslarımız

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.