0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

LİDER RODEOCUYA BENZER

0
 
 

LİDER RODEOCUYA BENZER

Oxford Liderlik Akademisi Kurucusu Brain Bacon, “lider tıpkı rodeo yapan biri gibi atın üstünden düşmemek için çabalamaktan başka bir şey yapmayacaktır'' dedi.

Oxford Liderlik Akademisi Kurucusu Brain Bacon, bir liderin en kötü davranışının, çalışanları dışlaması, onları olaylara dahil etmemesi olduğunu kaydetti.

Management Centre Türkiye ve Evensus tarafından düzenlenen ''12. İnsan Kaynakları Zirvesi'' İstanbul'da başladı. Teması ''Pozitif Değişime Çağrı'' olarak belirlenen zirvede, 56 ülkede verdiği 100 binin üzerindeki mezun sayısı ile dünyanın en başarılı liderlik geliştirme programlarından sayılan Oxford Liderlik Akademisi'nin yaratıcısı Brian Bacon, ''Değişim Rüzgarlı'' başlıklı bir sunum yaptı.

Sunumuna İstanbul'u dünyanın en romantik şehri diye tanımlayarak başlayan Bacon, dünyanın her tarafında yönetimde ortaya çıkan sorunları; organizasyonlarda yönetim ve yürütmenin baskı altında olması, çalışanları vizyona çekme ve uygulamada karşılaşılan güçlükler olarak sıraladı.

Geleneksel olarak yönetimin, değişimi işletmekle ve bunu planlarla ortaya koymakla başladığını dile getiren Bacon, ekip içinde yöneticinin hafta içinde farklı görüşler belirtmesinin, çalışanların kafasını karıştırdığını ve bunun bir süre sonra çalışanların fazla öne çıkmamayı tercih etmesine neden olduğunu anlattı. Bacon, şirketlerin ya da hükümetlerin başına yeni geçen kişilerin ilk vizyonunun ''ekibi harekete geçirmeliyim, direksiyon bende olmalı, dizgini nereye çevirirsem ekip oraya gitmeli'' düşüncesinden kaynaklandığını aktardı.

Bir pozisyona yeni getirilen kişinin bu vizyonla hareket etmesinin, organizasyon yapısını kısa vadede değiştirmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken Bacon, ''Çünkü işler daha önce nasıl yapılıyorsa öyle devam edecektir. Ve bu lider tıpkı rodeo yapan biri gibi atın üstünden düşmemek için çabalamaktan başka bir şey yapmayacaktır'' dedi.

EN KÖTÜ LİDERLİK DAVRANIŞI ÇALIŞANI DIŞLAMAK

Brian Bacon, bu konumdaki bir yöneticinin stratejisini, organizasyonu bir aysberg gibi görüp, öyle değerlendirmesi gerektiğini görerek belirlemesi gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu: ''Burada rüzgar ve akıntılar sizi etkileyecektir. Rüzgar, strateji, amaç ve planlarınızdır. Akıntı ise organizasyonun var olan kültürüdür.

Rüzgarlardan etkilenmek tabii ki önemlidir. Ama bunlar organizasyonu değiştirmeyecektir. Önemli olan yüzeyin altında var olan kültürü, alışkanlıkları nasıl etkileyeceğinizdir.'' Bacon, organizasyonun değiştirilmesinde insanların bir amaçları olması ve kendilerine güvenmelerinin önemli olduğuna işaret ederek, ''İnsanların hayatına anlam katmanız gerekir. Onlara bir yere ait olduğunu hissettirin. Liderlerin bunu geliştirmesi lazım. Liderin en kötü davranışı, çalışanları dışlaması, onları olaylara dahil etmemesidir' 'dedi. İnsanların risk almasının önemine de değinen Bacon, güven ortamı sağlandığında birbirlerinden hoşlanmasalar bile ekip üyelerinin verimli çalışabileceği görüşünü aktardı.

AHLAKİ PUSULA

Bacon, sunumunda, insanların iç pusulasındaki sınırların önemine de değinerek, bir kaç yıl önce meydana gelen Enron skandalını hatırlattı. Buradaki olaydan sorumlu tutulan yöneticinin, ''Hepimiz ahlaki pusulamızı kaybetmiştik'' dediğini ifade eden Bacon, ahlaki pusulanın, hangi noktada geliştirildiğinin önemli olduğunu söyledi.

Bacon, ABD'nin dünyanın en zengin ülkesi olduğunu, 1989'dan 2006'ya kadar bu ülkede 300 milyarder, 2 milyon milyoner yaratıldığını belirterek, 10 milyon kişinin ise çok düşük gelir seviyeleriyle hayata başladığını aktardı. Dünyanın en zengin üç kişisi olan Bill Gates, Warren Buffet ve Carlos Slim Helu'nun servetinin, dünyadaki en fakir 2,5 milyar insanın gelirinden fazla olduğunu vurgulayan Bacon, ''O zaman burada bir sistem sorunu var'' dedi. Bacon, dünyadaki her insanın temel eğitimi için harcanacak kaynağın, ABD'de makyaj malzemesine harcanandan az olduğuna dikkat çekti.

''GÜVEN ALMADAN DEĞİŞİM OLMAZ''

 Brain Bacon, bir kaç yıl önce katıldığı bir konferanstan örnek vererek sözlerini tamamladı. Bacon, aralarında kendisinin de bulunduğu bir çok tanınmış kişinin değişim konusunda konuştuğu bu konferansta, katılımcıları en çok etkileyen kişinin Rahibe Teresa olduğunu kaydetti. Başka bir toplantıdan, bahsettiği bu konferansa davet
edilen Rahibe Teresa'nın ayağının altına konulan bir platformun üzerine çıktığını, uzun süre bir şey söylemeden herkese tek tek baktığını belirten Bacon, şöyle konuştu:

''Rahibe Teresa, insanlara bakarken öyle bir hava yarattı ki, sanki herkesin kalbinin içine bakıyordu. Ve şöyle dedi; İnsanları mı değiştirmek istiyorsunuz? Onları tanıyın, onları sevin. Onları tanımıyorsanız, anlamıyorsanız, güven olmaz. Güven olmadığı zaman değişim olmaz. Yaptığınız işte sevgi yoksa, güç de olmaz. Güç olmayınca risk de olmaz, heves de, ilgi de. Kimse riske girmezse hiçbir şey değişemez. İnsanları değiştirmek istiyorsanız onları tanıyın, onları sevin.'

 

 

 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.