0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Geleceğin Besini Diyerek Devekuşu Etinden Sosis Üretti

0
Yumurtası büyük ilgi gören devekuşunun etinden de sucuk, sosis ve salam üretimine başlandı. İzmir-in sadece devekuşu etinden üretilen ürünlerinin satıldığı ilk marketini geçen hafta sonu açan SYS Devekuşu Çiftliği, kırmızı ete bir alternatif yaratmayı hedefliyor.

İzmir-in Menderes ilçesine bağlı Ataköy-de 7 yıl önce kurduğu çiftliğin girişine marketini açan Şükrü Sarıkaya, düşük kolesterollü, yüksek proteinli ve yağsız olan ürünlerin çok sağlıklı olduğunu söylüyor. Market sayesinde devekuşu eti ürünlerine ilginin artacağına inandığını belirten Sarıkaya, “7 yıldır bu sektöre gönül verdim. Amacım sağlıklı bir ürün olan devekuşu etinin Türk tüketicisi tarafından benimsenmesi. Çiftliğimde şu anda 55-i anaç, toplam 110 devekuşu var. Açtığım marketle de devekuşu eti tüketiminin artırılmasına katkı sağlamayı amaçlıyorum” diyor.

“Geleceğin besini” olarak gördüğü devekuşu etinin kırmızı et kategorisinde bulunmasına rağmen kolesterolsüz olduğu için sığır etine göre daha sağlıklı olduğunu vurgulayan Sarıkaya, bu etin üretiminin 1-e 60 oranıyla kârlı iş olduğuna dikkat çekiyor. Sarıkaya, “Bugün Avrupa-ya baktığımızda organik besinlerin tüketimi her geçen gün artıyor. Türkiye Karadeniz dışında, devekuşu yetiştirilmesi için uygun şartlara sahip. Gelecekte en çok tercih edilen et, devekuşu eti olacak. Ürünlerimiz Metro, Kipa, Gima ve Kiler gibi ulusal marketlerde yerini aldı. Devekuşunun tanıtımına bundan sonra daha çok ağırlık vereceğim. Türkiye-nin adını dünyaya duyurmak için çalışacağım” diye konuşuyor.

Büyük şirketlerin girişimiyle sektörün daha da büyüyebileceğini kaydeden Sarıkaya, bugüne kadar devletin hiç destek vermediğini anımsatıyor. Sarıkaya, üretimde belirli noktalarda devlet sübvansiyonu sağlanmasıyla devekuşu etinin Türkiye-nin en büyük ihracat kalemlerinden birisi olacağını belirtiyor.

Tepeden Tırnağa Faydalanılıyor
60 kilometre hızla koşabilen devekuşlarının ömrü ortalama 70 yıl. 25-30 yıl damızlık anaç olarak verimli yaşıyorlar. Uygun koşullarda yılda 90-110 yumurta üreten bir devekuşundan 30-40 kilogram et alınabiliyor. Yumurtasının ağırlığı 1 ila 2 kilo olan devekuşunun derisi de yılan ve timsah derisi kalitesinde. Bir devekuşundan 1.2 metre deri sağlanabiliyor. Bu deriden ayakkabı, çanta, kemer ve cüzdan gibi aksesuarlar yapılabiliyor. Tüyleri de tekstil sektöründe kullanılabilen devekuşlarının gaga ve tırnakları ilaç malzemelerinde, yağları da kozmetikte kullanılabiliyor.

Kaynak: Referans Gazetesi

20/06/2006

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.