0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Mimarlıkta Güncel Beton Uygulamaları

0

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, 2006 güz yarıyılından bu yana, Lafarge işbirliğiyle ‘Mimarlıkta Güncel Beton Uygulamaları’ seçmeli dersleri veriliyor. Haftada 3 saat, teorik ve uygulamalı verilen dersin eğitmenleri, Lafarge uzmanları. Bu yıl 15 öğrencinin devam ettiği ders programı, önümüzdeki yıl da sürecek. Dersi, Yapı Malzemeleri ve Yapı Elemanları derslerinin alınmış olması önkoşulu nedeniyle, Mimarlık Fakültesi’nin 3 ve 4’üncü sınıf öğrencileri tercih edebiliyor. Dersi alan öğrenciler, İstanbul’un farklı yerlerindeki şantiyelerdeki çalışmaları izleyebiliyorlar. Ayrıca tümü yaz döneminde bu şantiyelerde (Mashattan, Han Yapı gibi) staj yapabilecekler.

Proje, YTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Füsun Alioğlu ve ilgili öğretim üyeleriyle, Lafarge’ın 4 ana faaliyet kolundan (Çimento, Agrega ve Beton, Çatı, Alçı) ilgililerin bir araya gelip ders programının içeriğini oluşturmalarıyla başladı.

İLK DERS ÇİMENTO

Dersler Çimento ile başladı. Onu standart beton ve kalite süreçleri takip etti. Öğrenciler Maslak’ta bulunan ve beton ihtiyacı Lafarge tarafından karşılanan büyük bir şantiyeye götürülerek, şantiyede beton uygulamalarını, betonun üretimini, betonun kalıp içine yerleştirilmesini öğrendiler.

Sonraki hafta Lafarge Türkiye Agrega ve Beton Grubundan Özel Ürünler ve Uygulama Müdürü Aytekin Üstünsoy ve Pazarlama Sorumlusu Gökben Ekinci Dekoratif Betonlar hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Daha sonra Lafarge Grubu’nun kendiliğinden yerleşen betonu Agilia, hafif beton İsomix ve hazır yaş sıva hakkında dersler verildi.

Lafarge Çatı Çözümleri Pazarlama Sorumlusu Çağlar Sayınsu çatı sistemlerini, Lafarge Dalsan Alçı Sistemleri Ürün Teknik Danışmanı Murat Özbahçeçi alçı ve alçı sistemlerini anlattı. Öğrenciler Lafarge Dalsan Alçı Sistemleri Marmara Satış Müdürü Adnan Avcı’yla birlikte şantiyelerde Alçı sistem uygulamalarını gördüler.

İstanbul Teknik ve Orta Doğu Teknik Üniversiteleri de önümüzdeki yıl bu dersi programlarına almak istiyorlar. Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümünde de, ilgili konular geldikçe tesislerde eğitimler düzenleniyor.

Ulaşamayacağımız kişi ve kurumlara ulaştık

Muzaffer Eryürük (YTÜ Mimarlık Fakültesi, 3’üncü sınıf) Bu dersi, sadece ismine bakarak, güncel uygulamaların tanıtılacağını düşündüğüm için tercih ettim. Fakat beklentilerimin çok üstünde oldu. 2 haftada bir yeni bir konu üzerine seminer havasında dersler işledik ve hemen ardından şantiyelere giderek yerinde uygulamaları gördük. Ayrıca bu ders sayesinde normalde kolay kolay ulaşamayacağımız kişi ve kuruluşlara ulaşma imkanımız oldu. Örneğin ben bu yaz için güzel bir şantiye stajı imkanı buldum.

Elif Sibel Çakıcı (YTÜ Mimarlık Fakültesi, 3’üncü sınıf) Dersi seçerken, pratikte bu kadar aktif olacağını tahmin etmiyordum. Anlatılan her konunun ardından ilgili şantiyelere gidilmesi, konunun daha da pekişmesini sağladı. İlk defa bir derse gelemediğim tek gün için üzüldüm.

Çağrı Civcik (YTÜ Mimarlık, 4’üncü sınıf) Bu dersi özel sektör tarafından verildiği için seçtim. Malzeme bilgisi açısından bizim için oldukça verimli bir dersti. Her derse konunun uzmanları geliyor ve her konuyu şantiyede uygulamalı olarak da görüyorsunuz.

http://www.yenibiris.com

 
 

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.