0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Lojistikte Tecrübe

0
Lojistikte Tecrübe

Tüm hizmet sektörlerinde olduğu gibi. Bir işin yapılması için o işi yapmasını bilmemiz gerekiyor. Bir işin en kaliteli şekilde nasıl yapılacağı ustalık dediğimiz olgunluğa erişilmek yolu ile olmaktadır. Yapılan işte usta olmak, o işi yapan en iyiler arasına girmek demektir. Bu da önce yapılacak işin öğrenilmesine çalışmak, ardından fiilen işi yapmak için emek vermek ve yaptığımız işin nasıl yapıldığını öğretmekle mümkündür.

Tüm iş kollarında iki çeşit öğrenme yöntemi vardır. Birincisi işin nasıl yapıldığını izleyerek, yapılan işe katılarak, aynısını yaparak, yani bizim pratikten öğrenme dediğimiz yöntemdir. Çırak, kalfa, usta ilişkisi de diyeceğimiz bu yöntemde, ustaların her zaman bir püf noktasını kendilerine saklama hakları olduğu için, çırak ancak ustası kadar tecrübe sahibi olabilmektedir. Ustalık bilgisi ustanın istediği oranda kazanılabilir. Meslek sırları gizlenir. Eski çağlardan günümüze kadar gelen bir öğrenme yöntemidir. Hala geçerliliğini yitirmemiştir.

İkinci yöntem ise işin teorisini öğrenerek iş hayatına başlamaktır. Teknik okul veya üniversite eğitimi sonunda çalışmaya başlayan kardeşlerim de bu yöntemi tercih eden kişilerdir. Günümüzde temel eğitim daha sonra atılacağımız iş hayatında ihtiyacımız olan bilgileri bize vermekten uzaktır. Temel eğitim ancak bilginin nasıl elde edileceğini öğreten bir öğrenme yöntemidir. Uzun dönemde bilgi ve beceri ancak temel eğitim üzerine kurulan iş tecrübesinin yine o konudaki eğitimlere devam edilmesi ile sağlanabilmektedir. Üniversiteyi bitiren, bir işe giren, ancak kendini çalıştığı sürece eğitemeyen bir kişinin işinde başarılı olabilmesi, fark yaratabilmesi ve yükselmesi mümkün değildir. Mesleki eğitim dediğimiz çalışma işimize has, spesifik eğitimler son derece önemlidir. Bu eğitimler  o konuda yazılan kitapları okuyarak, sektör dergilerini alıcı gözle takip ederek, üniversitelerle temasa geçip orada oluşan teknik, teorik bilgiyi proje, konferans, seminer şeklinde alarak, sektör derneklerinin eğitim programlarına katılarak sağlanabilir.

Ben son lojistik sektöründe her iki yöntemin de dışına çıktım. Mühendis olarak çalıştığım şirketlerde lojistik sektöründe hizmet alanlar tarafında çıraklık, kalfalık ve ustalık çalışmamı bitirmiştim. Pratiğini bilerek başladığım bu iş kolunda, ardından lojistiğin teorisini öğrenmeye çalıştım. Bitmeyen bir merak ve zevkle okuyorum, takip ediyorum, araştırıyorum. Yıllardır yaptığım işleri neden yaptığımı öğreniyorum. Bunları öğrendikçe de paylaşmak arzusu geliyor içimden. Yıllardır yaptığınız, ancak neden yaptığınızı bilmediğiniz şeyleri sizlere hatırlatmaya çalışıyorum. Eminim ki bir çoğunuz biz bunları zaten yapıyoruz diyorsunuz. Neden yaptığımızı bilmeden yapıyorsanız, yaptığınız işten zevk alamıyorsunuz. Çalışmanın zevki, pratik tecrübenin teorik bilgi ile birleştirilmesinden geçiyor. Artı değer yaratan, güç veren ve mutlu eden şey bu.

Öğrenmenizin ve tecrübenizin daha yukarı seviyelere çıkartılması için son bir tavsiye de öğretmenizdir. Çevrenizden başlayın öğrendiklerinizi sunum haline getirin, yazı haline getirin ve çeşitli medya kanallarında paylaşın. Paylaşım nelerin eksik olduğunu ortaya çıkaran en iyi metottur. Bu sayene kendi eksiklerinizi de görüp tamamlama fırsatı bulacaksınız.

Yaptığımız işleri daha iyi yapmaya odaklanmak zorundayız. Bunun sağlanması da ancak yaptığımız işin pratiğini en iyi şekilde yaparak, yanında teorisini de uygulayarak sağlanmaktadır. Bu amaçla lojistik sektöründe çalışan arkadaşlarıma önerim teorinin öğrenilebileceği kaynaklara yakınlaşmaları. Yabancı dilleri bu kaynakları takip edebilecek kadar iyi olanlara www.CLM1.org sitesinden Counsil of Logistics Management tarafından tavsiye edilen kitapların ve bildirilerin listesine bakmalarını tavsiye ediyorum. Ben birkaç tanesini istedim ve sürekli kullanabildiğim kaynak kitaplarım oldular. Bana ilgilendiğiniz konuları iletirseniz size kaynak kitaplar için önerilerde bulunabileceğim. Yabancı dili fazla iyi olmayanlar içinde Utikad derneğimizce hazırlatılan kitapları, üniversitelerde öğrenci arkadaşlarımın hazırladıkları master ve doktora tezlerini ve sektör dergilerindeki makaleleri öneriyorum. Çeşitli kuruluşların ve üniversitelerin hazırladığı konferans ve seminerleri de kaçırmamalarında yarar görüyorum. Yakında her türlü bilgiye kolayca ulaşabileceğiniz bir web sitesini sizlere sunacağım.

Atilla Yıldıztekin

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.