Depo Eğitimi

REKTUM NEDİR TANIMI TANISI HAKKINDA BİLGİ

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

REKTUM NEDİR TANIMI TANISI HAKKINDA BİLGİ

Rektum, kalınbağırsağın üçüncü bölümünü oluşturmaktadır. Uzunluğu yaklaşık olarak 12 cm kadardır. Orta dikey hat üzerinde, yukarıda sigmoid kolonla aşağıda ise anusla birleşir. Anusla rektumun birleştikleri düzey k’oksig kemiğinin ucunun 3 cm kadar önüne rastlamaktadır. Rektumun genişliği başlangıç bölgesinde 4 cm kadardır. Ancak anusa yaklaştığın da genişlemektedir. Genişlemiş olan bu rektum bölümüne “Ampula rekti” denir. Rektum boşluğuna doğru başlıca dört çıkıntının uzandığı görülür.
“Yatay çıkıntılar” (transvers fold, Huston valvülleri) denilen bu çıkıntılar mukoza tabakası ve kas liflerinden yapılmışlardır.
  •  Bunlardan ilki rektumun başlangıç bölümüne yakındır. Genellikle yarımay biçiminde, sağda ve solda bulunabilir.
  • İkincisi “Ampula rekti”nin hemen üzerinde bulunmaktadır ve rektumun ön ve sağ yüzlerinden kaynaklanır.
  • Üçüncüsü bir öncekinin 2.5 cm altında bulunmaktadır ve rektumun sol yan tarafından kaynaklanmaktadır.
Rektumda tema koli ve periton bulunmaz. Rektum işlev bakımdan iki bölgeye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki ortadaki yatay çıkıntının üzerinde, diğeri ise altında kalmaktadır. Üstteki bölümün içine dışkı birikir. Biriken dışkı belli bir hacime ulaştığında, rektumu gerip dışkılama hissine yol açar. Alt bölüm normalde boştur. Ancak müzmin kabızlıklarda bu bölge dışkıyla dolu olabilir.
 
Rektumun ön yüzü erkekte mesane, prostat, vezika seminalis, üreterlerin son bölümü ve duktus deferensle komşudur. Kadınlarda ise rahim (uterus) ve vaginayla komşudur.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Share.

Leave A Reply