0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

YOLUN BAŞINDAKİLERE ZİRVEDEN MEKTUP VAR!

0
Hayat okulunda başarı katsayınızı etkileyecek faktörlerden biri de başarılı insanların tecrübelerinden yararlanmaktır. Türk Henkel Ortadoğu ve Afrika Bölgesi CFO'su Erdem Koçak, yolun başındakilere hayat boyu başarı için önemli tavsiyelerde bulundu….

ERDEM KOÇAK’TAN, GENÇLERE MEKTUP….

Erdem Koçak / Türk Henkel Ortadoğu ve Afrika Bölgesi CFO'su ve Yürütme Kurulu Başkanı

Sevgi olmadan asla!

Genellikle genç arkadaşlarıma böylesine tavsiyelerde bulunmam istendiğinde endişelenirim.

Bilirim ki herkese uygun düşecek bir reçete yoktur, ya da en azından ben bilmiyorum!

Ancak benim perspektifimden ve tecrübelerimden edindiğim çıkarımlarla şu paylaşımları yapmak isterim.

İnanırım ki Sevgi sadece özel yaşamda değil, iş yaşamında da olmazsa olmaz bir gereksinim. Bir çalışma arkadaşımın çok sevdiğim ve anlamlı bulduğum bir sözü var; ” Aşk Olmazsa İş Olmaz”. Başarının çok önemli bir boyutunun bundan beslendiğini düşünüyorum. Sevdiğiniz bir işi yapmak ve keyif aldığınız bir ortamda olmanın, insanların yaratıcılığını kamçıladığını, inisiyatif alma iştahını kabarttığını ve başarma isteğini güçlendirdiğine inanırım.

Sevginin ayrılmaz bir ikizi de saygı aslında. Saygı ile beslenmeyen sevginin uzun süreli olabilmesi belki de mümkün değil. Dolayısı ile kişinin işine ve iş ortamına saygı duyması da uzun dönemli başarı için bir gereklilik. Çalıştığınız kurumun fark yaratabilen, sürdürülebilirliğe katkı sağlayan ve çağdaş iş etiğine sahip bir yer olması kişisel başarı için güzel bir zemin hazırlar. Hele bir de kişilerin fark yaratmasına olanak ve fırsat sağlayan bir kurum kültürü var ise başarılı olabilmek için nerede ise tüm koşullar sağlanmış demektir.

Genç arkadaşlarımın böyle bir arayış ve net tercihlerinin olması bir anlamda tüm iş dünyasının da itici gücü olur. Zira günümüzün ve geleceğin şirketleri için en şiddetli mücadele, yetenekli çalışma arkadaşları çekmede ki rekabet olacaktır. Böylesi net tercihleri olan yetenekleri cezp edebilmek için iş ortamlarını yeniden bu çerçeve de şekillendirmek bir zorunluluk olacaktır.

Günümüz şirketleri özellikle yetenekli çalışanlarının kariyer planları ile ilgili büyük bir çaba içerisindeler. Kariyer planları, kariyer yedekleme, yönetici yetiştirme programları ve onlarca farklı isimlerle birçok sistem ve uygulamayı hayata geçirmekteler. Ancak benim genç arkadaşlarıma tavsiyem, şirketinizin kariyer planlaması ne kadar mükemmel olursa olsun, kendi kariyerinizin direksiyonunda mutlaka siz olun. Sizin ihtiyaçlarınızı, sizi nelerin daha mutlu ve daha başarılı yapabileceğini hiç kimse sizden daha iyi bilemez. İnsan Kaynakları uzmanlığı ve mentor yönetici yönlendirmeleri çok değerli katkılardır, yine de istikameti siz belirleyin!

Birde yeni kuşak için çok sık yöneltilen eleştiriye değinmeden geçmemeyim. Sabırsız olmaları! Sebat göstermemeleri! Bunda doğrusu bir gerçek payı var. Ama bizim kuşağımızın da kolaylıkla unuttuğu bir gerçek var. Günümüzde ki hız! Günümüzde artık her şey çok daha hızlı, bugünü bizim iş yaşamımızın başladığı yıllarla karşılaştırmak olanaksız ve anlamsız, e-postaların olmadığı, cep telefonların olmadığı yıllardan bahsediyorum..Her iki tarafında birbirini yargılamadan anlamaya ihtiyacı var. Şirketlerin bu beklentileri dikkate alacak şekilde yapılanmaya ihtiyacı var.

Genç arkadaşlarıma uzun soluklu bir başarı için son bir tavsiyem olacak. Yaşamdaki denge. Sağlık, aile ve iş arasında ağırlıklı bir denge kurmalısınız. Uzun zamanda birisinin diğerinin payını almasına izin vermek, mutsuzluk, üzüntü, sıkıntı ve başarısızlığın davetiyesidir. Herhangi birisi için diğerlerinden fedakarlık etmeyin, kuşkusuz zaman zaman bazı öncelikler olur ve olmalıdır, ama uzun dönemde dengeyi tutturmalısın.

Bazılarınızın seslenmelerini duyar gibi oluyorum. ” Peki Şans Başarının Neresinde?”. Elbette doğru zamanda doğru yerde olmak önemlidir. Ama ben Louis Pasteur'ün dediğine inanıyorum;
” Şans Her Zaman Hazır Akılları Tercih Eder”

Hepinize hak ettiğiniz sevgi dolu, dengeli bir kariyer diliyorum.

Sevgilerimle,

 
Kaynak : www.yenibiris.com

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.