Satınalmacı nasıl olunur? Satınalma Mesleğini tercih edecekler için satınalmacılık

0

Satınalma Eğitimlerine Kimler, Neden katılmalıdır?

Satınalmacı nasıl olunur?

Satınalma çalışanları, satınalma uzmanları, satınalma yöneticileri ve satınalma müdürlerinin katılabileceği satınalma yönetimi konusunda temel satınalma eğitimi, ileri derece satınalma yönetimi, stratejik satınalma yönetimi, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi, etkili pazarlık ve müzakere teknikleri, depo ve stok yönetimi, Üretim Planlama ve Stok Yönetimi gibi eğitimler mevcuttur. Bu eğitimlere hangi seviyede kimlerin katılması bazen tam olarak karar verilemiyor.

İşletmelerimizde eleman eğitimlerinin planlaması ve kariyer planlaması paralel gitmektedir. Malum eğitimler pahalı yatırımlar, bu yatırımların iyi planlanması önemlidir.

Çeşitli disiplinlerin eğitimlerinin planlamaları da farklı olmalıdır.

Örneklerle anlatmak gerekirse;

KOBİ işletmelerinde satın almacının depo ile ilgilendiği durumlarda, öncelikle temel satın alma eğitimi alınmalıdır. Bu eğitimin uygulamaları sırasında depo ve stok yönetimi eğitimi de alınmalıdır. Belirli bir uygulama döneminin arkasından ileri satın alma eğitimi alınmalıdır. Eğer gerekiyorsa, ithalat benzeri uygulamalar var ve tedarikçi risk analizi yapılacaksa stratejik satın alma eğitimi alınmalıdır.

Eğer sadece satın alma ile ilgili personel varsa, bu durumda ilkin temel satın alma eğitimi alınmalıdır. Eğer personel yöneticiliğe adaysa veya satınalma yönetici / Satınalma müdürü ise bu durumda mutlaka ileri satın alma eğitimi ve stratejik satın alma eğitimi konularını almalıdır.

Eğer eğitimi alacak olan personel planlamacı ise, bu durumda tavsiye edilen program başka olmak durumundadır. İlk alınacak eğitim depo stok eğitimi olmalıdır. Daha sonra sırasıyla temel satın alma eğitimi, ileri satın alma eğitimi ve stratejik satın alma eğitimini almalıdır. Takip eden dönemlerde de bu eğitimleri lojistik yönetimi eğitimi, lojistik ve stok yönetimi eğitimi ve nihayet tedarik zinciri yönetimi eğitimi konularıyla tamamlamalıdır.

Üst düzey yöneticiler ve yönetim kurulu üyeleri de planlamacılara tavsiye ettiğimiz eğitimlerin tümünü almalıdırlar.

Bu noktada karşılaştığımız en büyük sorun temel satım alma eğitiminden kaçıştır. Zira kişiler temel satın alma eğitiminin daha çok yeni başlayanlara uygun olduğunu düşünmektedirler. Oysa bu eğitimler bir bütündür. Esasen satın alma eğitimi I ve Satın alma eğitimi II gibi düşünmek gerekmektedir. İki eğitim bir bütün sağlamaktadır. İşin aslı, maalesef bir satınalma okulu olmadığından bu konuda eğitimi uzmanlık veya başka seviye olarak adlandırmak doğru olmayabilir. Satın Alma eğitimi I ve Satın Alma eğitimi II olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Diğer disiplinlerin yöneticileri ise, Temel Satın Alma eğitimini alırlarsa bu durumda yeteri kadar bilgi almış olacaklardır. Daha fazla bilgi hem onlar için gereksiz, hem de sıkıcı olabilir.

Satın alma ile ilgili olanların tedarik zinciri eğitimi almaları, eğer işletme tedarik zinciri uygulaması yapmıyorsa anlamlı değildir.

Satınalma Eğitimleri

Satınalma bölümü çalışanları, uzman ve yöneticileri başta olmak üzere, depo, lojistik, satış, pazarlama gibi bölümlerde görev alanların katılabileceği eğitim başlıkları aşağıdadır. Linklere tıklayarak eğitimler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Satınalma Yönetimi ve Teknikleri Eğitimi


İleri Derece Satın Alma yönetimiStratejik Satınalma Yönetimi EğitimiSatın Alma’da Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri EğitimiLojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi EğitimiSözleşme Yönetimi ve Sözleşmeler Hukuku EğitimiÜretim Planlama ve Stok Yönetimi EğitimiSatınalma Eğitimi

Satın Alma Eğitim Tarihleri - Satınalma Eğitim Takvimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.