TÜRKÇE ÖZGEÇMİŞ ÖRNEKLERİ

TÜRKÇE ÖZGEÇMİŞ ÖRNEKLERİ

KRONOLOJİK ÖZGEÇMİŞ

İNSAN KAYNAKLARI

  İHSAN AKARAL
Ada Sok. 24/6 Adaşehir
İstanbul Tel: 0212 9329456
Mobil: 0552 3452345
e-mail: akaral@kariyer.net
PROFESYONEL İŞ TECRÜBESİ
1993 'den günümüze SUN ÇİMENTO SANAYİİ A.Ş. Istanbul
İnsan Kaynakları Müdürü

1300 personele sahip olan dört fabrikanın personel ve insan kaynakları fonksiyonlarının yerine getirilmesi, stratejik insan kaynakları planlarının oluşturulması
Üst yönetime insan kaynakları konusunda detaylı raporlar hazırlanması
İnsan kaynakları ve personel bütçesinin idaresi
Değişik fabrikalarda bulunan 14 insan kaynakları uzmanının idaresi
Eğitim departmanının faaliyetlerinin takibi

1986- 1992 PETROL SANAYİİ A.Ş, Diyarbakır
İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı

Firmanın değişik bölgelerde yerleşik olan personelinin insan kaynakları fonksiyonlarının yerine getirilmesi
Eğitim ihtiyaçlarının tespiti
Personel bölümü ile birlikte maaş yapılarının tespiti

1982-1984 BORBANK, İstanbul
Personel Uzmanı

Personel Performans ölçme sisteminin oluşturulması, Ücretlendirme ve ücret araştırmaları

PROFESYONEL EĞİTİM
1995 İnsan Kaynakları Yönetimi Kursu, İsviçre, 1997
EĞİTİM MBA Uluslararası İş İdaresi Okulu, ABD (1979 )
Orta Doğu Teknik Üniversitesi 8
Petrol Mühendisliği, Lisans (1978)
Doğum Tarihi 20.12.1963
Medeni Durumu: Evli
Bilgisayar Bilgisi Word, Excel, Access veri tabanı uygulamaları
Askerlik Tamamlandı


DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER...

 

  • En son işinizden başlamak üzere geriye doğru işlerinizi sıralayınız. En son işinize en çok yeri verdiğinizden emin olun
  • Sadece son on yıllık veya son üç veya dört pozisyonu detaylı olarak açıklayın. Daha önce çalıştığınız pozisyonlar, başvurulan pozisyonla doğrudan ilgili ise özgeçmişinizde yer verin.
  • Gün ve ayı belirtmektense sadece çalışılan yıl aralığını belirtin. Bu tip detayları mülakat sırasında belirtebilirsiniz.
  • Uzun süre çalıştığınız fırmadaki değiştirdiğiniz her pozisyonu belirtmek zorunda değilsiniz.
  • Bulunduğunuz değişik pozisyonlarda aynı fonksiyonları yerine getirdiyseniz, bu fonksiyonları tekrar tekrar yazmak yerine son pozisyonlarınızda gösterin.
  • Pozisyon açıklamalarında sadece kısa ve öz bilgilere yer verin.
  • Başvurduğunuz pozisyonun belirlenmiş olan niteliklerine uygun bilgileri özellikle son pozisyonunuzu da detaylı olarak belirtin.
  • Eğer eğitiminiz (üniversite mezuniyetiniz, son beş sene içerisinde ise) en üstte yer verebilirsiniz. Tecrübenizin daha ön planda olması gerekiyorsa, eğitiminiz ile ilgili bölüme özgeçmişinizin sonunda yer vermelisiniz.
Makale Başlıkları

 

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.