CRM’E DÖRDÜNC܅

CRM’E DÖRDÜNC܅

CRM’E DÖRDÜNC܅

Figen ZEKİER
CRM yolculuğuna çıkmış tüm firmaların CRM Takımları, rakipleri ve müşterilerinin bulunduğu, eşlerin sürekli değiştiği bir okey masasına oturuyorlar aslında ve sağlam bir dördüncü ile eşleşmeden kazanma ihtimalleri yok!

Hayal edin… Kalabalık bir izleyici topluluğu önünde oynanıyor oyun… Her oyunda, sizi ve rakibinizi deneyen müşterinin yerine bir yenisi, yorulan rakibinizin yerine bir diğeri oturuyor sürekli… Ve masadan kalkanlar taraf oldukları oyuncunun arkasına geçiyorlar desteklemek üzere… Müşteri, ya rakibinizin ya sizin arkanıza geçiyor her oyundan sonra ya da ikinizi de beğenmeyip, kararsız müşteriler arasına katılıyor… CRM Takımı hep masada, kazanması için her oyun bitiminde müşteriyi kendi arkasına geçirmesi lazım, rakiplerini yorup masadan kaldırması, tekrar oturduklarında stratejilerini hatırlaması lazım… Müşteriyi yenmek üzere değil, birlikte oynamaktan memnun etmek ve arkasına alıp, birlikte kazanmak üzere oynaması lazım… Ve bu oyuna bir dördüncü lazım!

CRM Takımı ile dördüncü arasında görülmez bir anlaşma olmalı, dördüncü bazen müşteriye bazen rakibe yakın olup, CRM Takımı’na tüyo vermeli… CRM Takımı ile dördüncünün başarısı birlikte şirketlerinin başarısı olmalı… Birlikte oynadıkları tüm müşteriler arkalarında toplanıp, bölünen rakipler karşılarında konumlanmalı !

Dördüncü kim derseniz, tabi ki CRM’i bir kurum felsefesi olarak algılayacak çalışanlar. Organizasyonun her birimi, tüm bölüm yöneticileri, kapıdaki bekçi, santral elemanı, tahsilatçı… Firmanın her çalışanı dördüncüdür ve bu dördüncülerin hepsi bir bütün olarak CRM Takımı ile uyum içinde oynamalıdır!

CRM yolculuğuna çıkarken, koordinasyonu sağlamak ve dördüncünün oyun stratejisini belirlemek üzere kurulmuş CRM Takımı (ya da bu işle görevlendirilmiş CRM Yöneticisi veya Pazarlama Bölümü içinde bir birim), aslında oyuna yeni oturmuş tek oyuncudur. Dördüncü, “bu oyun nasıl oynanıyor” diye gelip oturmaz karşısına, rakibi yenip müşteriyi kazanmak için oyun kurmaya gönüllü değildir her zaman, yıllardır işini iyi yapan ve kimseden akıl almaya ihtiyacı olmayan bir yapıdır. Öyle kolay eş olamazsınız, “ben tek oynamak istiyorum” der, “CRM senin işin ben kendi oyunumu iyi oynuyorum” der, “ben yeniyorum sana yazılıyor” der, “o benim müşterim, benim arkamda dursun” der…

Sonra CRM Takımı kısa bir mola isteyip, en uzaktan oyunu izleyen patronun ya da üst yönetimin yanına gider, “böyle kazanamayız, ya dördüncüyü değiştirelim ya da dördüncü değişime hazır olsun” der… Ve bu an, CRM’in başarısında üst yönetim desteğinin şart olduğu andır!

CRM’e dördüncü aranıyor… Değişime açık, takım oyuncusu, müşteri odaklı bir dördüncü…

Nesine mi oynuyoruz? Pastanın en büyük dilimine!

 

Figen ZEKİER

CRM’E DÖRDÜNC܅le

Makale Başlıkları

 

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.