Projeciliğin Sinerjik Etkisi Ve Bölgesel Kalkınmadaki Rolü

Projeciliğin Sinerjik Etkisi Ve Bölgesel Kalkınmadaki Rolü

Projeciliğin Sinerjik Etkisi Ve Bölgesel Kalkınmadaki Rolü

A.Baybars GÖĞEZ
Muhtelif ortamlarda ve internette üyesi olduğum gruplarda yapılan tartışmaları büyük bir keyifle izliyorum. Elimden geldiğince ve dilimin döndüğünce de bu tartışmalara katılmaya gayret ediyorum. Ancak yazılmayan, üstünde durulmayan bazı konular var ki uzun zamandır yazmak istememe rağmen bir turlu fırsat bulamadım.

 

Konunun daha iyi anlaşılması için bir kaç örnek vermek istiyorum;

 • Mevcut hükümeti eleştiriyoruz, bazen de geçmiş hükümetler dönemini, fakat yeni uygulamalar geliştirmek ve önerilerde bulunmakta eksik kalıyoruz.

 • AB’yi eleştiriyoruz fakat AB ile gelen bazı yeni kavramları tartışmıyoruz.

 • ABD’yi eleştiriyoruz İç islerimize burnunu sokuyor diye ama çalışma şekillerinden ders çıkartmayı beceremediğimiz için ekonomik ve siyasal olarak güçlü olduğumuz durumlarda dahi kaybediyoruz.

 

Daha fazla örnek vermek mümkün olabilir herhalde. Ben diğerlerini size bırakıyorum. Bu yazının ana konusu olan önerim veya yaklaşımım işte bu soruların cevabına yönelik.

 

Bildiğiniz gibi bizler millet olarak planlı hareket etmeyi çok önemsemeyiz. Kararlarımızda hep acelecilik vardır. Proje adını verdiğimiz yeterince fizibilitesi yapılmamış birçok düşünceyi ölçüp-biçmeden hemen uygulamaya baslar, karşımıza çıkan küçük bir engelde de  vazgeçeriz. Özellikle politikacılarımız bu konuda başı çekerler. Seçimlerde yüzlerce proje sayarlar, seçimden sonra da ben yanlış hesaplamışım olmuyor derler. Biz yine de seçeriz. Arzu ettiğimiz problemsiz Dünya’nın kuruluşuna katkıda bulunmak yerine, sorunlarla başa çıkabilen, organize olmuş, ekibi ile sürekli dayanışma içinde olanların başarılı uygulamalarını, o yaptı biz niye yapmayalım diye biraz da kıskançlıkla izler, yanına ayni iş için bir dükkan veya büro daha açar, sonra da yeterince iş deneyimine sahip olmadığımız için beceremeyip kapatmak zorunda kalırız.

Bugünlerde AB projeleri hazırlamak konusunda bir çok çevrede hummalı bir arayış var. Özellikle akademisyenlerimiz bayrağı kimseye kaptırmak istemiyor. Kabul edilenler ve uygulananlar zaman, zaman basında yer buluyor. Aslında hazırlanan projeler kabul edilenlerin belki 10 kati fazla. Bu projelerden amaç AB ve diğer hibe kuruluşlarından 10.000 ila 100.000 Euro arasında hibe alabilmek. İnanın proje hazırlamak için o denli büyük bir mesai veriliyor ki… Proje desteklenmeye uygun bulunmadığında ise zannedersiniz Dünya’nın sonu geldi. Türkiye için hazırlanan özellikle yaşam, çevre, eğitim, sağlık v.b. yüzlerce proje yanında, diğer Avrupa ülkelerinde de hazırlanan projelere baktığımızda hepsi birbirinden güzel ve mutlaka uygulanması gerektiğinde herkes hemfikir. Fakat gelin görün ki bu projelerden bir tanesini alıp da kendi bölgesinde uygulamaya gayret eden yok. Eğer uygulayabilse yüzlerce kişi eğitilmiş olacak, şu kadar çevre sorunu çözülecek, sağlık ve fakirlik problemleri azalacak, işsizler iş sahibi olacak, firmalar kar edecek v.s.

 

AB projesi hazırlayanlar bilir. Projenin bir maddesinde bu projenin uygulanabilirliği ve destek sonra erdikten sonra sürdürülebilirliği hakkında bilgi ve taahhüt isterler. Biz de bu konularda gerekçelerle projenin devam ettirileceğine dair görüşlerimizi açıklarız. İyi de örneğin İstanbul veya Diyarbakır için hazırlanmış olan bir sosyal kalkınma projesi neden Konya, Samsun, Denizli v.b. diğer iller için örnek alınarak uygulanmaz? Yukarda da dediğim gibi projenin toplam bütçesi 100.000 Euro ise bu bütçenin ilk % 40’lik bölümü, demirbaş alımları ve ilk hazırlık giderleri için iki ay içinde harcansa da geriye kalan 60.000 Euro 10 ay içinde harcanacaktır. Yani ayda 6.000 Euro lazım.

 

Simdi soruyorum;

 • Ülkemizin gelişmişlik seviyesi ve eğitim düzeyine bakıldığında Anadolu’nun herhangi bir ili için hazırlanan proje % 80 ilde de aynen uygulanamaz mı?

 • Hibe desteği almış, başarı ile uygulanmış bir projeyi başka bir il veya ilçede uygulamak için Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek var mı?

 • Bir çok yardımsever firma ve kişiler kendilerine sunulan böylesi güzel tasarlanmış bir projeye ayda 6.000 Euro veremez mi?

 • Amaç Türkiye’nin kalkınması ve batı uygarlığını yakalamak ise küçük, küçük projelerle insanımızın eğitimi, sağlığı ve istihdamı için ille de AB hibesi mi gerekli?

 • Bu projeleri uygulamaya alıştığımız takdirde ülke olarak projeli yasam kültürü kazanmış olmaz mıyız?

 • Hükümet onu yaptı, o parti şunu yapmıştı gibi kayıkçı kavgalarını bir yana itip, halk, Sivil Toplum Kurulusu ve yerel yönetimler olarak sorun çözebilen ve hizmet veren kuruluşlar haline gelmez miyiz?

 • Toplumsal uyanış ve milli hedeflerimizi gerçekleştirme yönünde bu başarılara ulaştıktan sonra kime ihtiyacımız var? AB bizi kabul etmezse etmesin. Biz onun teknolojisini- düşüncesini yakaladıktan sonra insanca yaşamayı ve kaynaklarımızı değerlendirmeyi hala başaramaz mıyız?

 • Eğer proje çalışmasını, meclisteki çok sayın vekillerimize ve hala babadan kalma usullerle işleri yönetmeye çalışan gelenekçi tüccarımıza da anlatabilirsek, anlayamayan vekillere de sen bizi temsil etmiyorsun arkadaş diyebilirsek, ABD’ ye de AB’ye de haklı olduğumuz konularda mağlup olur muyuz?

 

BÜLTEN AĞUSTOS 2005 

Projeciliğin Sinerjik Etkisi Ve Bölgesel Kalkınmadaki Rolüle

Makale Başlıkları

 

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.