TAŞIMA MODELLERİ

TAŞIMA MODELLERİ

TAŞIMA MODELLERİ

Gürcan ÇELİK
Gurcelik@superonline.com

Yaklaşık 16 yıldır sektörün içinden biri olarak yıllardır yurtdışındaki karayolu haricindeki taşıma modellerine biraz da kıskançlıkla uzaktan bakarım. Avrupa kıtasını baştan aşağı en ücra yerlere kadar saran demiryolu ağlarını, çok akıllıca kullanılan iç su yollarını gördükçe bizim ülkemizde neden bunlar yok sorusu üzerine yoğunlaşmaya başladım.

Gerçekte ülkemizde durum nedir? Türk Denizciliğinin “Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrilidir” kalıplaşmış deyiminden ileri gidememesi için ne gibi sebepler vardır. Bunların çok iyi incelenmesi ve birer birer ortadan kaldırılması gereklidir. Hakikaten ülkemizin üç tarafının sularla çevrili olması çok büyük bir avantajdır. Hatta bir saptama daha yaparsak dahili ticaretin çok büyük bölümü denize yakın yerlerde gerçekleşmektedir. Hammadde ve mamul akışları deniz kıyısı ya da yakını olan merkezler üzerinden yapılmaktadır. Fakat gelin görün ki, İzmir’den İstanbul’a gidecek malların deniz yolu ile taşınması hayali, mallar gemiye yüklenene kadar sönmektedir. Kara nakliye navlunlarının düşük olması sebebi ile dahili deniz taşımacılığında ilerleyebilmek mümkün olmamaktadır. Örneğin İzmir’den İstanbul’a bir TIR malzemesi (24 ton dersek) USD 290 – 350 aralığında gitmektedir (yaz dönemi fiyatları ile). Yani ton başına USD 12 – USD 14 pmt civarında “all in” dediğimiz bir rakam vardır. Elimizdeki 24 tonluk malzemeyi limana getirmek,limanda gemiye yüklemekle bile USD 7 harcıyoruz. Kaldı elimizde USD 5-7 pmt. Gemi için ödenen liman masrafları, dahili taşımadaki yakıt fiyatları devreye girince iş hesap yapmaya değmez şekilde baştan yok sayılmaktadır. Üzerine deniz nakliyenin belli bir tonajı bir kerede yüklemek, hava şartlarından daha fazla etkilenmesi riski vb. riskleri de eklenince iş iyice çıkmaza giriyor.

Yukarıdaki örnekte rakamlar nizami olarak alınmıştır. Ülkemizdeki karayolu taşımacılığının yarattığı trafik yoğunluğu, çevre kirliliği, kazaların yanında bir de fazla tonaj ve vergilerin kontrolsüzlüğü sorunu yaşanmaktadır. Biraz açarsak: Avrupa’daki toplam kara nakliye araç sayısından fazla araç Türkiye’de bulunmaktadır. Her tür emtia hareketinde öncelikle akla kara nakliyesi gelmektedir. Karayollarında her ne kadar kanunlarla çerçevelenmiş düzenlemeler de olursa olsun; nakliyeciler bir yolunu bulmakta ve fazla tonajlı araçların seyrine engel olunamamaktadır. Uzun vadede bu nakliyeyi gerçekleştiren firmaya da zararlı olan bu yöntem kısa dönmeli hesaplarda işi çok cazip fiyatlarla alma olanağı sağladığından avantajlı gibi görünmektedir. Ayrıca piyasadaki araçlarda kesilen şoför faturalarının ne kadarının resmileştirildiği de meçhuldur. Bu iki durum her taşımasını nizami kurallarla gerçekleştiren kurumsal firmaların iş kaybetmelerine yol açan haksız rekabet ortamını hazırlamaktadır.

Yine gelelim diğer taşıma modellerinden demiryollarına.Demiryollarımıza benim bildiğim kadarı ile çok uzun yıllardır yeni hatlar eklenmemiş ve eskileri de iyileştirilememiştir. Uygulamada transit sürelerde sıkıntıların yaşanması, TCDD nin ağır bir kamu kuruluşu olarak çalışması, bir iki vagon yükleme yapıldığında aktarma istasyonlarındaki katar değişikliği zorunlulukları gibi sebepler kara nakliye modelinin demiryoluna üstün gelmesine yol açmaktadır. Bugün ya çok fazla yükünüz olup bir katar yapabilecekseniz, ya da çıkış ve varış noktalarının her ikisinin de istasyonlara yakın olması halinde demiryolu ancak cazip hale gelebilmektedir.

Sonuç olarak denizyolunun önemini çok iyi kavradığımız ve bunu hükümetlere bağlı olmayan bir politika haline getireceğimiz zamana kadar sıkıntıların devam edeceğini söyleyebilirim.

TAŞIMA MODELLERİle

Makale Başlıkları

 

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.