LOJİSTİĞİN ARİTMETİĞİ

LOJİSTİĞİN ARİTMETİĞİ

LOJİSTİĞİN ARİTMETİĞİ

Gürcan ÇELİK

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmaya göre genel olarak aşağıdaki rakamlara ulaşılmıştır.Firmaların lojistik giderleri

 • Kuzey Amerika’da GSMH nın % 10 u

 • Avrupa’da GSMH nın % 11 i

 • Türkiye’de GSMH nın % 13 ü

Buna göre Türkiyede’ki potansiyel lojistik pazarının 23 – 25 milyar dolar olduğunu söyleyebiliriz.Bu pazarın % 25 lik kısmının yabancı sermayeli şirketlerin alması ya da yabancı sanayi kuruluşların kendi lojistik çözümlerini getirmesi beklendiğinden beklenen milli potansiyel 18 milyar dolar olduğu görülmektedir. Sektörde faaliyet gösteren firmaların kestikleri faturalar ise ancak 3 – 3,5 milyar dolar civarında olduğundan daha 15 milyar dolarlık bir potansiyel pazar vardır.İşte bu noktada sektörde faaliyet gösteren firmaların mevcut pazarı kıran kırana paylaşması yerine mevcut pastayı büyütmek üzere çalışmalarını birleştirmesi yerinde olacaktır.

 

LOJİSTİK PAZARINI OLGUNLAŞTIRAN ETKENLER

Lojistik pazarının olgunlaşmasını sağlayan iki ana etken vardır.Bunlardan biri firmaların ana faaliyetlere odaklanmak isteği, ikincisi ise firmaların lojistik maliyetlerini düşürme isteği.

Bu iki ana ihtiyaç neticesi işin nasıl daha farklı yapılabileceği konusu araştırılmış ve günümüzdeki lojistik uygulamalarına ulaşılmıştır.

Yine Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre lojistik maliyetlerindeki % 5’lik azalmanın karlılık üzerine etkisi, satışların % 20 arttırılması sonrası karlılık da elde edilecek etkiye eşit veya daha fazladır saptaması yapılmıştır. (Lambert, 1998)

 

LOJİSTİK DIŞ KAYNAK KULLANIMIN FAYDALARI

 • Asıl faaliyetlerde yoğunlaşma imkanı sağlar.Ana felsefe olarak şunu kabul etmeliyiz ki,firma alır,üretir,satar .Bunun dışındaki aktivitelerde büyüklüklere sahip olmanın getirip götürdüklerinin iyice irdelenmesi lazımdır.

 • Maliyet ve zaman avantajı sağlamanızı imkan verir. Anlaşmalarda hizmetin şekli terminler de dahil olarak tanımlanabilir.Gecikmelerde ise karşınızda departmanınızı değil bir firma bulursunuz.

 • Müşteri memnuniyetinizi arttırmayı kolaylaştırır

 • Coğrafi esneklik sağlamanız ve yeni pazarlar yaratabilmenizi sağlar. Dış kaynak kullandığınız firmanın elindeki işlerle hacminizi birleştirmeniz sizlere ulaşamadığınız coğrafi bölgelerin kapılarını açabilir.

 • Daha az risk üstlenirsiniz.

 • Lojistik aktiviteler için altyapı

 • maliyetinizi kesinlikle düşürürsünüz

 • Güvenli, ucuz ve çabuk bir biçimde ürünü müşterinize ulaştırmak mümkündür

LOJİSTİĞİN ARİTMETİĞİle

Makale Başlıkları

 

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.