YAŞAM VE KARİYER

YAŞAM VE KARİYER

YAŞAM VE KARİYER

Orhan TUNCAY
orhantuncay@mynet.com

Hızlı değişimin hepimiz farkındayız. Konuşuyoruz, yararlanıyoruz ya da sürükleniyoruz. Etik değerler değişiyor, iş güvencesi azalıyor, hiç adını duymadığımız yeni meslekler ortaya çıkıyor. Böylece, bir yandan kafalar karışırken, öte yandan hıza ayak uydurabilenler inanılmaz servetler kazanıyorlar.

Bu karmaşa içersinde, insanın yönünü tayin edebilmesi için tabii ki yapabileceği şeyler var.

Öncelikle, yaşamsal, ailesel, kariyersel amaçlarımızın olması gerekiyor. Üstelik de rahatça birbirleriyle çelişebilecek bu amaçların dengeli bir ilişki içersinde olmaları da gerek. Çünkü yaşam ne yalnız başına eğlenceden, ne yalnız başına aile sorumluluklarından, ne de yalnız başına iş dünyasından oluşmuyor.

Bu karmaşada ve etraftan gelen çeşitli ve çelişkili etkiler arasında (içsel dürtülerden hiç bahsetmiyorum) karar vermek gerçekten zor olabilir.

Ne istediğini bilenler ve amaçlarını bu doğrultuda kuranlar hem psikolojik açıdan daha güçlü olacaklar, hem de başarının temellerini atacaklardır.

Bizi ne kadar zorlarsa zorlasın, değişimden korkmamamız, değişen dünyayı izleyerek rotamızı sürekli olarak bu rüzgar doğrusunda yöneltmemiz gerekiyor. Bu konuda internet gibi bir olanağa sahibiz. Evimizde bilgisayarımız yok diye şikayet etmemiz de gereksiz. İnternet Kafeler ne güne duruyor?

Bir de bilgiye olan susuzluğumuz hiç bitmemeli. Filozof ne doğru söylemiş: ‘Bildiğim bir şey varsa o da hiçbir şey bilmediğimdir’ derken. Yani, bu dünyada ömür boyu öğrenci olduğumuzu unutmamamız gerekiyor. Bizler öğretirken bile, yalnızca daha bilgili olan öğrencileriz.

Eğer seçici olmayı bilirsek, televizyon da dahil olmak üzere, bize, yaşam ve kariyerimizle ilgili olarak bilgi verebilecek bir çok kaynağımız var. Öte yandan kitap, televizyon, dergi, internet vs. gibi kaynakları zamanımız boş yere harcamak için de kullanabiliriz. Böylece öyküdeki tavşan gibi uzunca zaman dinlenirken, kaplumbağa bizi gelir geçer.

Bütün bu bilgilerin sonucunda seçeneklerimizi artırmamız insanlarla olan ilişkilerimizi güçlendirmemiz ve tabii ki bu arada bu kadar açık olan bir dünyanın tuzak ve tehlikelerine karşı kendimizi korumamız gerekiyor.

Her zaman en azından bir B planımız olmalı, çünkü yaşamın ne getireceği belli değil. Bugün Türkiye’de ve gelişmiş ülkelerde, çok değil, bundan 10 yıl önce yıkılmaz armada gibi görünen ve bol para alan bir çok beyaz yakalı işsiz kaldı ve başka yapacak bir şey bulamadıkları sürece de işsiz kalacaklar.

Artık ‘Böyle gelmiş böyle gider’ düsturu yerini ‘Bir şekilde geliyor, nasıl gideceği de belli değil’ tümcesine bıraktı bile.

Yaşamak zor görünüyor, ama yapacak bir şey yok. başa gelen çekilir. Dünyayı bu kadar küçülten, yaşamı bu kadar hızlı hale getiren bizleriz, bu koşullarda yaşamayı becermesi gerekenler de.

Son söz: ‘Geçmişten pişmanlık duymadan, gelecek için asla demeden yaşayın ve uyanık olun.’

YAŞAM VE KARİYERle

Makale Başlıkları

 

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.