5S

5S

5S

5S

Behçet N. TANKUT

Günümüz   küresel  ekonomisinde ,  rekabet  oldukça  artmıştır.Kaliteli  , hızlı  ve  düşük  maliyetli  ürün  ve  hizmet  üretmek   kaçınılmaz  olmuştur.İşte  bu  noktada  5S  sistemi  başarısını  kanıtlamış  bir  sistemdir.5S ‘ in  ana  hedefi  iş  yerlerinde  ‘’ Temiz  ,tertipli, düzenli  ve   verimli  ‘’  çalışma  ortamları  oluşturmaktır.Son  derece  basit  yalınlaştırma çalışmalarıdır.

 

JAPONCA TÜRKÇE
Seiri Sınıflandır
Seiton Sırala / Düzenle
Seiso Sil /Süpür
Seiketsu Standartlaştır
Shitsuke Sürdür

 

 

 

 

1)      SINIFLANDIRMA : Gereksiz  nesneleri  ayır.

      Gerekli mi ?

      Kaç  adet  gerekli ?

      Hangi  sıklıkta  kullanılıyor ?

 

Gereksizlere   kırmızı  etiket   koyarak  ayırabiliriz.

 

2)      SIRALA / DÜZENLE : Hedef ,  kullandığımız  nesneleri   kolayca  bulunabilir , kullanıldıktan  sonra da  kolayca  yerine  konulabilir  olmasıdır .

 

Ekipmanlar   nasıl  yerleştirilmeli ?

Stok  sahası  neresi  olmalı ?

Malzeme  ve  ara  ürünler  nereye  konulmalı ?

 

3)  SİL / SÜPÜR : Hedef , iş  yerini   ve  ekipmanları  en  iyi  durumda  tutmaktır .Bunun için  temizlenecekleri  belirledikten  sonra   sorumlular  tespit  edilir.Kontrol  ve  bakım  yöntemleri   geliştirilir .

 

4)      STANDARTLAŞMA : Hedef  hataları  anında  görebilmek  için  görselliği  arttırmak ve  uygulamayı  standartlaştırarak    etkinleştirmektir .

Etiketleme : Sorumluluk  kimde ?

Limit  Göstergeler : Kullanım  ve  Tehlike  Limitleri

Görünürlük : Şeffaf  nesneler  vs.

 

Planla      →         Kaynak   Yarat   →             Uygula           →     Kontrol  Et

 

 

5)      SÜRDÜR :

  • Gerekli   Eğitim   verilmeli.
  • Malzeme , araç  vs.  sürekli  temin  edilmeli .
  • 5S   sürekli  gündemde  tutulmalı . ( ödül , aktiviteler  vs . )

 

Kuruma  Sağladığı   KAZANÇLAR :

  • Güzel  bir  çalışma  ortamı
  • İş  kazalarının  azalması
  • Hatalı  ürünlerin  azalması
  • Kaliteli  ve  güvenli   ürün / hizmet   üretimi
  • Verimlilik  artışı

Gerçekten   çoğu  iş   yerleri   pislik  ve  görüntü  kirliliği   içinde  , böyle  bir  vaziyette  kalite verimlilikten   söz  edemeyiz.Özellikle  AB   ile  entegrasyon  sürecinde , bu  boyut  daha  da önem  kazanıyor.Firmalarımızın  yok  olmaması  için , rekabet  güçlerini  arttırması gerekiyor.

Bahsettiğim  temizlik   ve   yalınlaştırma   çalışmalarını   uygulayanlar , kazançlı  çıkacaklar.

Kategoriler
      Bilgi Yönetimi       Kalite Yönetimi
      CRM       Performans Yönetimi
      Proje Yönetimi       Üretim ve Lojistik
      İnsan Kaynakları       ERP
      İş Süreçleri Yönetimi       Tedarik Zinciri Yönetimi
      İşletme Yönetimi       E-İş
      Diğer       Kişisel Gelişim

 

bbble

Makale Başlıkları

 

Makale Listesi


2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Biymed Eğitim
Kurumsal Eğitimler
Tavsiye Edilen Eğitimler
Kurumsal Eğitimler
Satın Alma Eğitimi

Satınalma çalışanları, uzman, yönetici ve satınalma müdürlerinin katıldığı satınalma yönetimi ve teknikleri eğitimidir. Satınalma konusunda temel bilgileri 2 gün boyunca anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
ileri Derece Satın Alma Yönetimi Eğitimi

Satınalma uzman, şef, yönetici ve müdürleri için ileri seviye satınalma eğitimidir. Satınalma yönetimi üzerine detaylı bilgiler verilmektedir. Tedarikçi ilişkileri, performans yönetimi, Satınalma bütçesi, müzakere teknikleri ve sözleşme yönetimi gibi konuları içerir.

Kurumsal Eğitimler
Yöneticilik Eğitimi

Yönetici, yönetici adayı, patron, yönetim kurulu üyelerinin katılacağı yöneticilik ve liderlik eğitimidir. Bir yöneticinin bilmesi gereken tüm konular (Liderlik, delegasyon, iletişim, zaman, stres, toplantı, çatışma yönetimi) 2 günde çeşitli uygulamalarla anlatılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi Eğitimi

Yöneticiler, yönetici adayları, patronlar, şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ve finans konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm çalışanların katılacağı eğitimde güncel finansal terimler hakkında bilgi verildiği gibi mali tablolar ve bilançoların okunması ve yorumlanması konuları uygulamalı olarak işlenmektedir.

Kurumsal Eğitimler
Depo Eğitimi - Depo ve Stok Yönetimi

Depo çalışanları, Şef, Uzman ve Depo Müdürleri, lojistik ve tedarik Zinciri Çalışan ve yöneticilerinin katılacağı depo yönetimi eğitimidir. Depo ve depolama nedir? Depoya neden gerek vardır. Stoklu ve stoksuz çalışmanın faydaları gibi konular eğitmenin 20 yıllık tecrübesi ile aktarılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Etkili Pazarlık ve Müzakere Teknikleri Eğitimi

Müzakere yöntemleri ile münakaşalardan kurtulun. Satınalma çalışanları, Şef, Uzman ve Satınalma Müdürleri, Satış çalışanları ve yöneticileri, pazarlık ve müzakere görüşmelerine katılan üst kademe yöneticileri için uygulamalı olarak yapılan bir eğitimdir. Verilen senaryoya bağlı olarak satış ve satınalmacıların bire bire müzakeresi canlandırılmaktadır.

Kurumsal Eğitimler
Raporlama ve Rapor Yazım Teknikleri Eğitimi

Rapor yazan ve sunan tüm çalışanların katılacağı raporlama eğitiminde etkin bir raporun nasıl hazırlanması gerektiği detaylı bir şekilde aktarılacaktır. Raporun Excelden kopyala yapıştırdan ibaret olmadığını eğitim boyunca yazacağınız raporlarla daha da iyi anlayacaksınız.

Kurumsal Eğitimler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi

Müşteri ile teması olan tüm çalışanlar başta olmak üzere, Satış ekibi yönetim kadrosu, satış destek ekibi, takım liderleri, bireysel satış uzmanları ile satış kadrolarında yer alması düşünülen insan kaynakları eğitime katılabilir. Müşteri ile yüz yüze veya telefonda temas halinde olan tüm çalışanlara yönelik bir eğitimdir.

Kurumsal Eğitimler
Bütçe Eğitimi

Bütçe eğitimi ile bir bütçenin nasıl hazırlanması gerektiği sıfırdan itibaren anlatılmaktadır. Eğitim içerisinde farklı sektörlere ait bütçe örnekleri anlatılmaktadır.